2432/248Aarhus
Einar Hein: Vejen ved Klint i nærheden af Engården. Sign. E. Hein. 1903. Olie på lærred. 48 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/249Lyngby
Kinesisk Yixing tepotte, 20. årh. H. 15,5 cm. c4
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/250Lyngby
Tre Kellinghusen fade af fajance, dekorerede i farver. Ca. 1800. Diam. ca. 32 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/251Lyngby
Fritz Kraul: Spadsertur i parken på en solfyldt dag. Sign. Fritz Kraul Velle 1911. Oile på lærred. 47 x 65,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2432/252Lyngby
R. S. Moseley: "Jealousy". En pige med sine to hunde. 1878. Usigneret. Verso betegnet R.S. Moseley. 46 x 36.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/253Aarhus
Einar Hein: Parti fra en villa på strandvejen ved Vedbæk. Usigneret. Olie på træ. 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/254Lyngby
Carlo Dalgas: Et hestehoved. Sign. C. D. 48. Olie på papir monteret på malepap. 28 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/255Aarhus
Johannes Larsen: Septemberlandskab med flyvende agerhøns. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 48 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/256Aarhus
Carl Locher: Kystparti med rester fra et skibsvrag. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 30 x 40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2432/257Aarhus
Michael Ancher: Siddende ældre kvinde. Sign. M.A. 07. Olie på lærred. 43 x 48.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/258Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Fiskende drenge ved en skovsø. Utydeligt signeret. Dateret 95. Olie på lærred. 27 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/259Lyngby
"Lo eres todo para mi". Figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver. Lladro, Spanien. H. 37 cm. I Æske.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/260Lyngby
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, signerede Liu Shuntai. Republik. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/261Lyngby
Et par kinesiske hatstands af porcelæn dekorerede med kostbare ting. Tongzhi seglmærke (1861-1875) og fra perioden. Monterede som lamper. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/262Lyngby
Skønvirke vase af porcelæn, dekoreret i farver. Sign. Anne Fribert, 1901. Royal Copenhagen. H. 33 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/264Aarhus
Arthur Trevor Haddon: Folkeliv i en Nordafrikansk by. Sign. Trevor Haddon. Olie på lærred. 76 x 63.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2432/265Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dobbelt gourd-formet, dekoreret med blå glasur. Yongzheng-mærket, 20. årh. H. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/266Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" te- og kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (35 + 8)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/267Lyngby
A gilt bronze figure of Phosop, the rice goddess. Thailand, Rattanakosin period, 19th century. H: 106cm. B: 64cm. D: 65cm
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Næste bud:
2432/268Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af den tysk-amerikanske videnskabsmand Albert Einstein (1879-1955).
Vurdering :
2432/269Lyngby
Carl Fischer: Opstilling med en blomst i krukke. Sign. Carl Fischer. Olie på træ. 31,5 x 22,5.
Vurdering :
2432/270Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/271Lyngby
Par stager af sølv. Hejl & Co. Barok form. 20. årh. Udfyldte. H. 19,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/272Aarhus
Wilhelm Marstrand: Portræt af Abelone Smith. 1832. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/273Aarhus
Johannes Larsen: Gråænder ved Lundsgård klint ved Kerteminde. Sign. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 21 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/274Aarhus
Johannes Larsen: Flyvende viber. Sign. monogram. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 20 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/275Aarhus
Thieme & Becker, Vollmer: Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler. Bd. 1-37 og bd. 1-6. (25)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/276Aarhus
G. A. Clemens: Jæger skyder efter en flok agerhøns. Sign. G.A.C. 1907. Olie på lærred moneteret på træ. 20 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/277Aarhus
Janus la Cour: Krogede buskadser i skovlysningen. Utydeligt signeret, dateret 1883. Olie på lærred. 36 x 59.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/278Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/279Aarhus
Tre kinesiske bogopslag med seks erotiske kompositioner. Akvarel på papir. Qing. 19. årh. Lysmål 23,5 x 20,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/280Lyngby
Kande af sølv, A. Michelsen 1852. Vægt 500 g. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/281Lyngby
Sæt på fire saltkar af sølv, Københavns bymærke 1914. Vægt 232 g. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/282Lyngby
Volkstedt-Rudolstadt lampe af porcelæn, prydet med figurer og blomsterguirlander. H. 29/56 cm
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/283Lyngby
Originalt s/h pressefotografi af den tyske delegations betingelsesløse kapitulation til den britiske feltmarskal Bernhard Law Montgomery (1887-1976).
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/284Lyngby
Japansk cloisonné vase, dekoreret i farver med blomster og stiliserede fugle. 20. årh. H. 37 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/285Lyngby
Kinesisk hinterglasmaleri med tre figurer på balkon. Ca. 1900. Lysmål 49 x 75 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2432/286Lyngby
Lille kinesisk eksport sølv salver, Tuck Chang & Co. Shanghai ca. 1900. Vægt 96 g. Diam. 14,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/287Lyngby
Indisk nyere sølvtaucheret kamelhoveddolk og antik fransk foldekniv af Jean Beauvoir (1842-1915) for det spanske marked. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2432/288Lyngby
1600-tals jernfæstet rapir samt medfølgende bog (2)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2432/289Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2432/290Aarhus
Hugo Simberg: Fjordparti med badebro ved Niemenlautta, Wyborg. Sign. Olie på plade. 35 x 43.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/291Lyngby
Frugtkurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano pintado a mano by Nelson. Spanien 20. årh.s beg.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/292Lyngby
Messingbeslået civil flintpistol omkring 1780. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/293Aarhus
Christian Blache: Sejlskibe ud for klippekyst. Sign. Chr. Blache 1871. Olie på papir monteret på lærred. 31 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/294Aarhus
I. E. C. Rasmussen: Marine med sejlskibe. Sign. J.E.C.R. 88. Olie på malepap. 25 x 32.
Vurdering :
2432/295Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2432/296Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/297Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenparti fra Belvedere, Italien. Sign. Sigvard Hansen. Olie på lærred. 26 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/298Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.s. begyndelse: Et par karikerede portrætter. Usignerede. Olie på lærred. U.r. 57,5 x 41. (2)
Vurdering :
2432/299Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh: Minerva med putti og løve. Signeret. Olie på træ. 37 x 33.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/300Aarhus
Dansk senempire piedestalskab af mahogni. 19. årh.s. midte. H. 138. B. 64. D. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/301Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, udskåret med blomster, rocailler og bladværk. 18. årh. H. 76. B. 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2432/302Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2432/303Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 102 x 152.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/304Aarhus
Vurdering :
6.000–10.000 DKK Næste bud:
2432/305Aarhus
Fransk rejseur i kasse af messing med sider af slebet glas. Værk sign. Japy Frères. 19. årh. H. 14. B. 9.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2432/306Aarhus
To serveringsbakker af sortlakeret metal, bemalet med blomster og ornamentik. 19. årh. L. 42 og 60. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2432/307Aarhus
Engelsk kande af sterlingsølv med låg og profileret fod. H. 28 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/308Aarhus
Engelsk opsats af sterlingsølv. Mester Horace Woodward & co, London 1901. H. 11 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/309Aarhus
Engelsk pokal af sterlingsølv dekoreret med hanke i form af hunde. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2432/310Aarhus
Dækketallerken af sølv. Udført hos Jarly, Viborg 1954. Diam. 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: