-
2431/801
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/800
Ernst Syberg: "Vindue i Firenze". Sign. Ernst Syberg 65. Olie på lærred monteret på plade. 61 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/799
Knud Kyhn: Tre figurer af stentøj, dekoreret i sung glasur. Sign. monogram. H. 11,5-17. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2431/798
Lyfa: Bordlampe af bruneret messing. Skærme af opalglas og matglas. Udført hos Lyfa.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/797
Poul Henningsen: "PH-3,5/2". Bordlampe med bruneret messingstel. Skærme af gul opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2431/796
Christian Lymann Hansen: Uden titel. Sign. Lymann. Forsølvet metal. H. 10,5. B. 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/791
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/795
Kai Nielsen: "Venus med æblet". Sign. Kai N. Patineret bronze. H. 34,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2431/794
Hans Hansen: Cirkusparti. Sign. Hans Hansen. Oliekridt på pap. Bladstørrelse 26 x 31,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2431/793
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. og nummererede. To litografier. Bladstørrelse 39 x 29 og 29 x 39. Uindrammede. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/792
Nanna Ditzel: Stumtjener af bøg. Model ND 1. Formgivet 1963. Udført hos. H. Diam.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2431/780
Hans J. Wegner: Sofabord af eg på hjul, plade af glas. Udført og mærket hos Getama. H. 40. L. 64. B. 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/790
Esben Hanefelt Kristensen: Eventyrlig komposition. Sign. Litografi i farver. Bladmål 40 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2431/789
Hans Due: "Red Tomato Juice". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 104 x 104.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/788
Steffen Kindt: Uden titel, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/787
Kjeld E. Petersen: "Tårn", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/786
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Usign. Granit. H. 32. B. 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/785
Nanna Ditzel: Seksarmet kandelaber af ahorn. Udført hos Brdr. Krüger. H. 35. Diam. 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/784
Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Gulvvase af chamotte, dekoreret med grønlig og blå glasur. Indridset med geometrisk motiv i relief. H. 35. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/783
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/782
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/777
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blå velour. 1930-40'erne.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/781
Franz Sedivy II: Konkret komposition. Sign. F.S. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 40 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/779
Frits Henningsen: Magasinhylde/nodereol af bejdset bøg med fire tremmehylder. H. 76. B. 45. D. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2431/778
Henry Kjærnulf: Et sæt på fire stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 66. Nyrup Møbelfabrik. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/776
Milena Bonifacini: Komposition, 2012. Sign. M. Bonifacini. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2431/775
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/774
Johannes Hofmeister: Parti fra banegraven i Hjørring. Sign. JH. Olie på lærred. 66 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/773
Peter Brandes: Komposition fra serien "Fod". Sign. P. Brandes, e/a. Træsnit i farver. Bladstørrelse 48 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/772
Poul Skov Sørensen: "Portræt". Sign. Poul Skov Sørensen 97, E.T. Radering. Lysmål 31,5 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/770
Pierre Alechinsky: "Serpent I". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/766
Just Andersen: Et par bordlamper af patineret diskometal. Stemplet monogram, 80. H. inkl. skærmholder 50. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/771
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/769
Pierre Alechinsky: "Serpent IV". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/768
Peter Holst Henckel: "Explaining Palestine to a Child", 2005. Sign. på bagsiden. Lambdafoto. 50 x 40.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/767
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. BJ 71. Jern og farvet glas. H. 80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/763
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med blå glasur. Uvendigt med geometrisk, delvis uglaseret dekor. H. 17,2.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/765
Just Andersen: Et par vaser af patineret diskometal støbt med hanke. Stemplet monogram, 1925. H. 20,5. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/764
Ole Wanscher: Tre pers. sofa med seks ben af mahogni. Betrukket med grøn uld. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/762
Preben Hornung: “Træ og klipper”, Gudhjem 1968. Sign. Olie på lærred. 34 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/761
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Minerva". Daybed af teak, hynder betrukket med grøn uld. L. 207.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/757
Marc Pascal: Et par loftlamper med talrige, polykrome akrylskriver. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/760
Hans J. Wegner: Armstol af sortlakeret træ. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/759
Svend Aage Madsen, tilskrevet: Sammenklappelig serveringsvogn af teak. H. 63/75. L. 70. B. 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2431/758
Poul Henningsen: "Stammekrone". Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Diam. 60.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/755
Henry Rosengren Hansen: Et sæt på seks stole af palisander, sæde betrukket med sort skind. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/756
Arne Vodder: Spisebord af palisander med udtræk opsat på tilspidsede ben, to tillægsplader med sarg og to D-formede endeklapper. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/754
Verner Birksholm: Sofabord af teak, fold- og drejbar top. H. 36/37. L. 70/96. B. 50/70.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/753
Verner Birksholm: Spisebord med stel eg. Top og opklappelig plade af teak. H. 72,5. L. 160/210 B. 84.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/750
Dansk snedkermester: Dækketøjsskab af bøg og teak. Front med to døre, Indvendig med hylder. H. 150. B: 120. D.45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/752
Fritz Hansen: "Dan". Sæt på fire spisebordsstole af bejdset bøg. Sæde og ryg med flet. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/751
Verner Birksholm: Cirkulært sofabord af bøg med top og underliggende hylde af teak. H. 60. Diam. 79.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/745
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af elm med underliggende hylde. H 54. L./B. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/744
Kaare Klint: Fem skifterammer af massiv Oregon pine. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/749
Dansk snedkermester: Barskab af teak og eg. Front med låge, invendigt med hylder. H. 72. B. 85. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/746
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med udtræk samt to underliggende tillægsplader. H. 72,5. L. 180/300. B. 120. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/748
Bernt: Et par højrygget lænestole med stel af kirsebærtræ. Hynder betrukket med grøn alcantar. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/747
Bruno Mathsson: "Pernilla". Et par lænestole med stel af bøg. Betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/738
Patrick Nordström: Lille vase af stentøj. Dekoreret med grøn glasur. Kgl. P. H. 13,7. Diam. 7.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/739
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". En lågskål af porcelæn dekoreret med lys rosa glasur. H. inkl. låg 14,3.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2431/743
Frank Lloyd Wright, m.fl.: "Midway chairs". Et par caféstole samt bord af grålakeret stål. Bordtop af mahogni. Bord: H. 70. Diam. 65. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/742
Kristian von Hornsleth: “Avatar”. Sign. Hornsleth 2002. Akryl på lærred. 50 x 50 Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK