-
2431/807Lyngby
Overgaard & Dyrman: “Wire Bar Chair”. Et par barstole med stel af stål. Sæde betrukket med brunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/808Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/815Lyngby
Erik A. Frandsen: "Blokering". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen, 11/16. Litografi i farve. Bladstørrelse 49,5 x 39. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/816Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/817Lyngby
Per Kirkeby: “Topfpflanze”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/818Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/820Lyngby
Olaf Rude: Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/821Lyngby
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. på bagsiden Arnoldi 87. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/822Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden Birkemose. Olie på lærred. 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/823Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 86. Olie på lærred. 81 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/824Lyngby
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1985. Olie på lærred. 65 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/825Lyngby
Gerhard Henning: Gerda Henning. Sign. Gerhard Henning samt monogram I/VI. Stemplet Atelier DBB Cire-Perdue. Bronze. H. 24,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/826Lyngby
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/827Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J.B. 87. Sign. Olie på lærred. 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/828Lyngby
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/829Lyngby
Peter Nyborg: "Say hello to my friends". Sign. Nyborg og på bagsiden på bagsiden P. Nyborg 1988. Olie på lærred. 49 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/830Lyngby
Peder Pedersen: Sæt på seks spisebordsstole af mahogni. Sæde betrukket med rødt stof skind. (6)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/832Lyngby
Ludvig Pontoppidan: Højrygget lænestol med stel af palisander. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grå uld.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/833Lyngby
Kaare Klint: “Propeltaburetten”. Foldetaburet af bejdset ask med tilhørende bakke. H. 44. L. 68,5. B. 50. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/834Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af nøddetræ ryg, sider og løse hynder med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/835Lyngby
Ronan Bouroullec, Erwan Bouroullec: "Slow". Lænestol og skammel med stel af stål. Betrukket med sort stof. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/836Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 530”. To-personers sofa og lænestol af eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/837Lyngby
Bertrand Dorny: Uden titel. Sign. Dorny 10.4.87. Collage. 28 x 40.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/838Lyngby
Leif Alring: Lænestol og skammel af eg. Justérbar ryg. Hynder i sæde og ryg, samt bund betrukket lyst uld. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/839Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 98. Mixed media på papir. Bladstørrelse 79 x 106. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/842Lyngby
Poul Henningsen: "PH 80". Bordlampe med stamme af forkromet metal, fod af sort plastik, skærme af akryl. 68.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/845Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv elm. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/846Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med naturskind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/847Lyngby
Henry Kjærnulf: Armstol af palisander, betrukket i sæde med sort skind. Model 225.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/848Lyngby
Jacob & Josef Kohn: Møblement af formbøjet bøg best. af fire stole, bænk samt bord. ca. 1900. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/849Lyngby
Skandinavisk design: Otte-armet lysekrone af messing med kuppeformede skærme af klart glas. H. 100. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/850Lyngby
Louis Poulsen, tilskrevet: Fire hængende gennemgående afbrydere af bakelit og drejet bejdset træ. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/851Lyngby
Niels Rasmussen Thykier: “T3 Minor”. Bordlampe med stel og top af patineret messing. Skærm af stofbeklædt akryl.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/863Lyngby
Ludvig Pontoppidan: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med blå/blåstribet uld. L. 186.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/864Lyngby
Frits Henningsen: Fritstående chatol af cubamahogni. H. 103. B. 112. D. 57.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/871Lyngby
Hans J. Wegner: Sæt på fire hynder til “Kinastolen”, betrukket med dybthæftet rød/brunt skind. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/872Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv eg med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/902Lyngby
Dansk snedkermester: Skænk/disk af eg. Top ilagt patineret skind. Front med 15 skuffer. H. 91. B. 161. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/903Lyngby
Dansk snedkermester: Et par skamler med stel af mahogni. Sæde betrukket med lyst lammeuld. Udført 1940érne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/904Lyngby
Dansk snedkermester: Bænk af mahogni. Sæde betrukket med lyst uld. Udført 1930érne. L. 93.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/906Lyngby
Charles Eames, Ray Eames: "Aluminium Group". Sæt på tre lounge stole af aluminium. Betrukket med sort mesh. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/908Lyngby
Severin Hansen Jr.: To kvadratiske sofaborde af palisander. H. 51/50. L./B. 55/47. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/909Lyngby
Dansk møbeldesign: Entremøbel med spejl af teak. Top med skind, samt skuffer. Spejl: H. 84. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: