-
2431/500Aarhus
KAWS: "Urge, No. 8". Sign. KAWS 20, 222/250. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 44 x 32. Certifikat medfølger.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
-
2431/503Aarhus
Hans J. Wegner: “Tyrestolen”. Armstol af massiv teak, indlægninger i ryg. Udført hos Johannes Hansen. Ca. 1962.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/506Aarhus
Tonning Rasmussen: "Portræt med næse og waterloo-plein (Amsterdam billede)". Sign. Olie på lærred. 82 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/509Aarhus
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Seks skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (6)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/512Aarhus
Tal R: "Edelweiss", 2008. Alle sign. Tal R, 21/30. Fem træsnit i farver samt mappe. Bladstørrelse 60 x 80. (6)
Sælges
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
-
2431/515Aarhus
Finn Juhl: "Poeten". To-personers sofa med ben af eg, betrukket med lammeskind. House of Finn Juhl. L. 135.
Sælges
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/518Aarhus
Finn Juhl: "Eye table". Sofabord af eg og sort laminat. Udført hos House of Finn Juhl. H. 50. L. 90. B. 55.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/521Aarhus
Knud Nielsen: "Komposition". Sign. Knud N 82 samt på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/524Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Maybe in automn, 1, 2, 3, 4". Fire kompositioner. Sign. Olie på plade. Hver 150 x 150. (4)
Sælges
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud:
-
2431/527Aarhus
Finn Juhl: "BO 55". To-personers sofa med ben af bøg, betrukket med mønstret møbelstof. Udført hos Bovirke. L. 135.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/530Aarhus
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et par armstole af cubamahogni. Betrukket med sømsbeslået Nigerskind. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/533Aarhus
Benny Dröscher: "A Strong Presence Beneath The Trees", 2007. Olie på lærred. 90 x 120.
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
-
2431/536Aarhus
Hans J. Wegner: “PP 68". Otte armstole af eg med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (8)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/539Aarhus
Tove & Edvard Kindt-Larsen: "Pagode". Tre-personers sofa med ben af valnød og sort uld. Brdr. Petersen. L. 201.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/542Aarhus
Michael Kvium: Amorf komposition. Sign. Kvium 89. Olie på papir. Bladstørrelse 16 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2431/545Aarhus
Gerhard Henning: Stående kvinde hvilende på venstre ben. Sign. G. Henning. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/548Aarhus
René Holm: Uden titel, 2010. Sign. på bagsiden René Holm 2010. Olie på lærred. 111 x 100.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/551Aarhus
René Holm: Uden titel, 2009. Sign. på bagsiden René Holm 2009. Olie på lærred. 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/554Aarhus
Jacob Rantzau: "Transportable tanker", 2008. Sign. med titel og datering. Olie på lærred. 30 x 35. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2431/557Aarhus
Oluf Lund: "Interdane". Fleksibel hvilestol med integreret fodskammel, stel af rustfri fjederstål. Udført hos Stouby.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/560Aarhus
Pierre Wemaëre: Fem kompositioner. Sign. Litografi. Lysmål 47 x 64, 42 x 59, 43 x 60, 47 x 64 og 47 x 64. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/563Aarhus
Poul Henningsen: "PH-4". O-4 overskærm af ét-lags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 40 cm.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/566Aarhus
Piet Hein, Bruno Mathsson: "Superellipse". Udtræksbord med to tillægsplader. H. 72,5. L. 180/300. B. 120. (3)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/569Aarhus
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Et par lænestole med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen, 2002. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/572Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med fod af aluminium, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen, 1982.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/575Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2431/578Aarhus
Bruno Mathsson: "Maria". Fold-ud bord af birk. Udført hos Mathsson International. H. 72. L. 23/279. B. 90.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/581Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/584Aarhus
Dansk snedkermester: Skænk af palisander, front med fem skuffer og to jalousilåger. 1940'erne. H. 85. B. 190. D. 55.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/587Aarhus
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med lys og mørk glasur. Udvendigt med sort- og blåglaseret geometrisk dekor. H. 17,5. Diam. 26,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/590Aarhus
Just Andersen: Kande af patineret bronze. Stemplet monogram Just A., dessin B112. H. 17.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/593Aarhus
Hans Jørgen Nicolaisen: Organisk form. Sign. monogram - 84. Skulptur af marmor på sokkel af sort skifer. L. 17,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/596Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: En sommerdag i parken. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 81 × 101.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/597Aarhus
Hans Jørgen Nicolaisen, tilskrevet: Organisk form. Usigneret. Skulptur af poleret rødt granit. H. 16. L. 34. B. 25.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/599Aarhus
Kai Lindemann: Vence. 1995. Sign. Lindemann 95. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/602Aarhus
Dan Schein: Uden titel. Sign. på bagsiden Dan Schein. Olie på lærred. 81 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2431/605Aarhus
Robert Storm Petersen: "Skandaløs episode på Strand Hotel". 10/12 31. Usign. Tusch på papir. Lysmål 19 x 13.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/608Aarhus
Arne Jacobsen: "Oxford". Otte stole med drejsestel af aluminum og stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen. (8)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/611Aarhus
Tue Poulsen: Sofabord af wengé, top ilagt fliser af stentøj med blå og brun glasur. Sign. Tue. H. 50. L. 156. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/614Aarhus
Henning Koppel: "Blå Koppel". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Bing & Grøndahl. (68)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/617Aarhus
Dansk design: Standerlampe af teak på trepasfod, monteret med plisseret skærm. 1960'erne. H. 181.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/620Aarhus
Eyvind Olesen: Komposition. Sign. Evy Olesen. Olie på lærred. 61 x 83.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/623Aarhus
Martin Meyer-Pyritz: Landskab med en sø. Sign. M. Meyer-Pyritz. Olie på malepap. 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/626Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 65 x 51.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/629Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Lænestol og skammel med stel af stål og aluminium. Betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/632Aarhus
Albert Bertelsen: "Stenformer". 1985. Sign. Olie på lærred. 130 x 161.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/635Aarhus
Hans Christian Rylander: "Johannes V. Jensen (...)". 2006. Sign. Olie og akryl på lærred. 92 x 61.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/638Aarhus
Le Corbusier: "LC 4". Chaiselong med stel og base af sortlakeret metal. Hynde betrukket med ponyskind. L. 155.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/641Aarhus
Hans Øllgaard: Landskab med to kvinder. Sign. monogram. Olie på lærred. 116 x 147.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/644Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 501". Lav- og højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg. Udført og stemplet hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/647Aarhus
Poul Pava: "Love is also art". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/660Aarhus
Ubekendt design: Fire pendler af messing. 1930-40'erne. H. 29,5. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/663Aarhus
Robert Gibbings: "Clear waters". Sign. Robert Gibbings. Tuschlavering på papir. Lysmål 89 x 53.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/664Aarhus
Hans Voigt Steffensen: Landskab. Sign. H. Voigt Steffensen 65. Olie på lærred. 68 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/665Aarhus
Albert Naur: Sommerlandskab med en kvinde. Sign. Naur 48. Olie på lærred. 54 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/666Aarhus
Karl Larsen: Kanalparti. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 55 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/668Aarhus
Niels Bjerre: Sommerlandskab ved en fjord. Sign. N.B. 1930. Olie på lærred. 56 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/670Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 14/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/672Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 68/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/673Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "I nat kom månen" og "Oktober". Sign. Blæk og vandfarve. 44 x 30 og 30 x 44. Ur. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/674Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: