-
2431/818Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/819Aarhus
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten samt mærket Bing & Grøndal. Stentøj. H. hhv. 24 og 22. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/820Lyngby
Olaf Rude: Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/821Lyngby
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. på bagsiden Arnoldi 87. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/822Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden Birkemose. Olie på lærred. 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/823Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 86. Olie på lærred. 81 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/824Lyngby
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1985. Olie på lærred. 65 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/825Lyngby
Gerhard Henning: Gerda Henning. Sign. Gerhard Henning samt monogram I/VI. Stemplet Atelier DBB Cire-Perdue. Bronze. H. 24,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/826Lyngby
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/827Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J.B. 87. Sign. Olie på lærred. 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/828Lyngby
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/829Lyngby
Peter Nyborg: "Say hello to my friends". Sign. Nyborg og på bagsiden på bagsiden P. Nyborg 1988. Olie på lærred. 49 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/830Lyngby
Peder Pedersen: Sæt på seks spisebordsstole af mahogni. Sæde betrukket med rødt stof skind. (6)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/831Aarhus
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og rødbrunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/832Lyngby
Ludvig Pontoppidan: Højrygget lænestol med stel af palisander. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grå uld.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/833Lyngby
Kaare Klint: “Propeltaburetten”. Foldetaburet af bejdset ask med tilhørende bakke. H. 44. L. 68,5. B. 50. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/834Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af nøddetræ ryg, sider og løse hynder med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/835Lyngby
Ronan Bouroullec, Erwan Bouroullec: "Slow". Lænestol og skammel med stel af stål. Betrukket med sort stof. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/836Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 530”. To-personers sofa og lænestol af eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/837Lyngby
Bertrand Dorny: Uden titel. Sign. Dorny 10.4.87. Collage. 28 x 40.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/838Lyngby
Leif Alring: Lænestol og skammel af eg. Justérbar ryg. Hynder i sæde og ryg, samt bund betrukket lyst uld. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/839Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 98. Mixed media på papir. Bladstørrelse 79 x 106. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/840Aarhus
Erik Magnussen: To stole med stel af forkromet metal, sæde og ryg af blå og pink lakeret træ. Udført hos Kevi. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/841Aarhus
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol med stel af ask og brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/842Lyngby
Poul Henningsen: "PH 80". Bordlampe med stamme af forkromet metal, fod af sort plastik, skærme af akryl. 68.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/843Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Par i samtale. Sign. KI. Olie pap monteret på plade. 59,5 x 39,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/844Aarhus
Børge Mogensen: Et sæt på seks stole med stel af eg, sæder med sort skind. Model 3236. Fredericia Stolefabrik. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/845Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv elm. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/846Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med naturskind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/847Lyngby
Henry Kjærnulf: Armstol af palisander, betrukket i sæde med sort skind. Model 225.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/848Lyngby
Jacob & Josef Kohn: Møblement af formbøjet bøg best. af fire stole, bænk samt bord. ca. 1900. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/849Lyngby
Skandinavisk design: Otte-armet lysekrone af messing med kuppeformede skærme af klart glas. H. 100. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/850Lyngby
Louis Poulsen, tilskrevet: Fire hængende gennemgående afbrydere af bakelit og drejet bejdset træ. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/851Lyngby
Niels Rasmussen Thykier: “T3 Minor”. Bordlampe med stel og top af patineret messing. Skærm af stofbeklædt akryl.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/852Aarhus
Pierre Fix-Masseau, Chr. Olsen: To kompositioner. Offsettryk og litografisk plakat. Lysmål 79 x 59 og 79,5 x 58,5. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
-
2431/853Aarhus
Hugo Kongsted Kongsmar: Tre partier fra Aarhus Havn. Sign. Olie på lærred. 37 x 38, 44 x 61 og 61 x 79. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/854Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Æg". Sign. monogram, 2018. Olie på masonit. 24 x 30.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/855Aarhus
Kähler: To bordlamper af lertøj, dekoreret med sort/hvid og orange spættet glasur. Sign. HAK. H. 27 og 40. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/856Aarhus
Japansk keramiker: Japansk Oribe theskål af keramik med grøn, brun og mælkehvid glasur. Usign. H. 9,5. Diam. 13.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/857Aarhus
John Kørner: "Caught", "A modern Problem", "War Problems" m.f. Div. bøger og udstillingskataloger. (5)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/858Aarhus
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/859Aarhus
Amine Demnati: To kvinder. Sign. A. Demnati 65. Olie på malepap. 20 x 18.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/860Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Interiør med en mand og en ammende moder. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 94 x 79.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/861Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Figurkomposition. Utydeligt signeret. Olie på papir. Lysmål 101 x 71.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/862Aarhus
Jo Hammerborg: "Monolit". Standerlampe med stel af messing og teak. Udført hos Fog & Mørup. H. 169.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/863Lyngby
Ludvig Pontoppidan: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med blå/blåstribet uld. L. 186.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/864Lyngby
Frits Henningsen: Fritstående chatol af cubamahogni. H. 103. B. 112. D. 57.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/865Aarhus
Kuang Ling: Komposition med guldregn og gran. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 67 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/866Aarhus
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab med huse. Sign. S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 51 x 57.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/867Aarhus
Poul Pava: "The boy that was fear less". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/868Aarhus
Verner Panton: Cirkulært tæppe af uld. Udført og mærket hos Verpan. Diam. 220.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/869Aarhus
Dansk møbeldesign: Sofabord af teak. Udført hos Villumsen & søn. 1960'erne. H. 54. L. 156. B. 54.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/870Aarhus
Hans Øllgaard: Landskab med mølle. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 81,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/871Lyngby
Hans J. Wegner: Sæt på fire hynder til “Kinastolen”, betrukket med dybthæftet rød/brunt skind. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/872Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv eg med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/873Aarhus
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 76/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 29 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/874Aarhus
Bodil Kjær: Modul af riopalisander på hjul, front med to skydelåger. E. Pedersen & Søn. H. 50. B. 123,5. D. 44.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2431/875Aarhus
HuskMitNavn: "Narcissisten". Usign. Oplag 100. Litografi i farver. Lysmål 68 x 49.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/876Aarhus
Charles Rennie Mackintosh: "Hill House 1". Højrygget stol med stel af sortbejdset ask. 2000'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/877Aarhus
Johannes Weise: "Beethoven, musikværelset". Sign. Johannes Weise, 59. Olie på lærred. 60 x 52.
Sælges
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/878Aarhus
Henry Heerup, Hanne Varming, m. fl. : Syv relieffer/plaketter. Sign. Bronze. Anders Nyborg A/S, JP M2. 24 x 17. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/879Aarhus
Johannes Weise: "På vej i nye perspektiver", 1952. Sign. Johs. Weise. Olie på lærred. 72 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: