-
2431/505Lyngby
Sergei Sviatchenko: “Avenue of silence”, 1992. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 100.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2431/506Aarhus
Tonning Rasmussen: "Portræt med næse og waterloo-plein (Amsterdam billede)". Sign. Olie på lærred. 82 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/508Lyngby
Niels Lergaard: "Sort Fjæld og hvid hest", 1952-1953. Sign. Niels Lergaard; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 85.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/511Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel, 1993, København. Sign. på bagsiden Jens Birkemose. Mixed media. 205 x 275 x 15.
Sælges
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
-
2431/521Aarhus
Knud Nielsen: "Komposition". Sign. Knud N 82 samt på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/524Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Maybe in automn, 1, 2, 3, 4". Fire kompositioner. Sign. Olie på plade. Hver 150 x 150. (4)
Sælges
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud:
-
2431/541Lyngby
A. R. Penck: "Skulptur", 1987. Sign. A.R. Penck. Tuschlavering og oliekridt på papir. Bladstørrelse 60 x 88,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/544Lyngby
Anette Harboe Flensburg: Gefion springvandet, 1991. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 180.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/545Aarhus
Gerhard Henning: Stående kvinde hvilende på venstre ben. Sign. G. Henning. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/548Aarhus
René Holm: Uden titel, 2010. Sign. på bagsiden René Holm 2010. Olie på lærred. 111 x 100.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/550Lyngby
Thor Lindeneg: Uden titel. Sign. Thor Lindeneg 90. Olie på lærred. 75 x 60.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2431/551Aarhus
René Holm: Uden titel, 2009. Sign. på bagsiden René Holm 2009. Olie på lærred. 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/556Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Islandsk stavkirke. Sign. på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 53.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/562Lyngby
Poul Ekelund: Vidstrakt landskab med træer i forgrunden. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 63 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/574Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 18 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/599Aarhus
Kai Lindemann: Vence. 1995. Sign. Lindemann 95. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/601Lyngby
Bent Holstein: "Mester Eriks dag" og "Mester Eriks nat". Sign. B. Holstein 84. Olie på lærred. 30 x 175 og 30 x 175. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/604Lyngby
Jon Gislason: Uden titel, 2005. Sign. Jon Gislason. Mixed media på lærred. 160 x 230. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/605Aarhus
Robert Storm Petersen: "Skandaløs episode på Strand Hotel". 10/12 31. Usign. Tusch på papir. Lysmål 19 x 13.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/613Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 32 x 24. Uindrammet. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/616Lyngby
Uffe Christoffersen: "Figurer i farverum III", 1977. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 58 x 84.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/619Lyngby
Lea Boruszek: Uden titel. Sign. Lea Boruszek. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 17 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/620Aarhus
Eyvind Olesen: Komposition. Sign. Evy Olesen. Olie på lærred. 61 x 83.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/626Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 65 x 51.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2431/632Aarhus
Albert Bertelsen: "Stenformer". 1985. Sign. Olie på lærred. 130 x 161.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/635Aarhus
Hans Christian Rylander: "Johannes V. Jensen (...)". 2006. Sign. Olie og akryl på lærred. 92 x 61.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/637Lyngby
Harald Engman: Parti fra Nyboder. Sign. Børge og Harald E. 1966. Olie på plade. 28 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/640Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 19 x 13 til 17 x 24. Uindrammet. (8)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/646Lyngby
André Roth: Skovparti. Sign. André Roth. Olie på lærred. 65 x 81.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/647Aarhus
Poul Pava: "Love is also art". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/659Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Dynamikker". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 92 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/663Aarhus
Robert Gibbings: "Clear waters". Sign. Robert Gibbings. Tuschlavering på papir. Lysmål 89 x 53.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/664Aarhus
Hans Voigt Steffensen: Landskab. Sign. H. Voigt Steffensen 65. Olie på lærred. 68 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/665Aarhus
Albert Naur: Sommerlandskab med en kvinde. Sign. Naur 48. Olie på lærred. 54 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/666Aarhus
Karl Larsen: Kanalparti. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 55 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/667Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: “Morgenröden". Sign. Elna FS med datering på bagsiden 1979. Olie på lærred. 93 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/673Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "I nat kom månen" og "Oktober". Sign. Blæk og vandfarve. 44 x 30 og 30 x 44. Ur. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/674Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/676Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/680Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 1975. Collage af farvet papir. Lysmål 50 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/682Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 47. Olie på masonit. 46 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/684Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/687Aarhus
Albert Naur: Landskab med udsigt over marker. Sign. A Naur, 51. Olie på lærred. 61 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/688Lyngby
Mie Olise Kjærgaard: "Kaskade". Sign. monogram med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/692Lyngby
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/694Lyngby
Niels Reumert: "Gåden Z", 2000. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 44 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/695Aarhus
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/698Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/712Lyngby
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/713Lyngby
Kristian von Hornsleth: F.Y.A.L. 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2431/714Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 62. Collage af farvet papir. Bladstørrelse 48 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/721Aarhus
Børge Ibsen: Landskab. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 65 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/723Aarhus
Frank Hammershøj: "Fra værkstedet", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/724Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Usign. Betegnet på bagsiden 1997 Juni 1, 2, 5, 9, 11, 17, 00 Dec. 17, 18. Olie på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/727Aarhus
Per Flemming: “Klitter, Skagen”, 2006. Sign. PF. Olie på lærred. 100 x 120.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/735Lyngby
Jørgen Nash: "Nat i Mexico City". Sign. Jørgen Nash 1980; sign. med titel og datering på bagsiden. Emalje på metal monteret på plade. 20 x 20.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/742Lyngby
Kristian von Hornsleth: “Avatar”. Sign. Hornsleth 2002. Akryl på lærred. 50 x 50 Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/762Lyngby
Preben Hornung: “Træ og klipper”, Gudhjem 1968. Sign. Olie på lærred. 34 x 62.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/774Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra banegraven i Hjørring. Sign. JH. Olie på lærred. 66 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/775Aarhus
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/781Aarhus
Franz Sedivy II: Konkret komposition. Sign. F.S. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: