-
2431/673Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "I nat kom månen" og "Oktober". Sign. Blæk og vandfarve. 44 x 30 og 30 x 44. Ur. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/674Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/675Lyngby
Jürgen von Wrangel: "Port de Dieppe". Sign. J. Wrangel. Olie på lærred. 38 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/676Lyngby
Poul Janus Ipsen: "Opstanden". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/678Lyngby
Christian Achenbach: "Purple Haze". Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/679Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Landskab. Sign. Hagedorn-Olsen 53. Olie på lærred. 50 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/680Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 1975. Collage af farvet papir. Lysmål 50 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/682Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 47. Olie på masonit. 46 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/683Lyngby
Sigurd Swane: "Pinseliljer". Sign. SSw Maj 1906. Olie på masonit. 40 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/684Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/687Aarhus
Albert Naur: Landskab med udsigt over marker. Sign. A Naur, 51. Olie på lærred. 61 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/688Lyngby
Mie Olise Kjærgaard: "Kaskade". Sign. monogram med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/691Lyngby
Jan S. Hansen: "Age of the Warlock", 2011. Sign. på bagsiden. Mixed media på træ. 88 x 58.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/692Lyngby
Kay Christensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 35 x 53 og 10 x 17. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/694Lyngby
Niels Reumert: "Gåden Z", 2000. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 44 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/695Aarhus
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/696Aarhus
Per Iversen: Landskab med måneskin. Sign. Per Iversen 47. Olie på lærred. 54 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/698Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 205 x 170
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/706Aarhus
Paul Høm: Kvinde. Sign. Høm. Olie på lærred. 62 x 47.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/712Lyngby
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/713Lyngby
Kristian von Hornsleth: F.Y.A.L. 2002. Sign. Hornsleth. Mixed media på plade. Diam. 60. H. 4.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2431/714Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 62. Collage af farvet papir. Bladstørrelse 48 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/719Aarhus
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/721Aarhus
Børge Ibsen: Landskab. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 65 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/722Aarhus
Henry Heerup: Skitse. Sign. Heerup, 11 sept. 44. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 31 x 23,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/723Aarhus
Frank Hammershøj: "Fra værkstedet", 2007. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/724Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Usign. Betegnet på bagsiden 1997 Juni 1, 2, 5, 9, 11, 17, 00 Dec. 17, 18. Olie på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/727Aarhus
Per Flemming: “Klitter, Skagen”, 2006. Sign. PF. Olie på lærred. 100 x 120.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/735Lyngby
Jørgen Nash: "Nat i Mexico City". Sign. Jørgen Nash 1980; sign. med titel og datering på bagsiden. Emalje på metal monteret på plade. 20 x 20.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/741Lyngby
Camilla Thorup: "Red Choreography", 2012. Sign. Mixed media på lærred. 80 x 45. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/742Lyngby
Kristian von Hornsleth: “Avatar”. Sign. Hornsleth 2002. Akryl på lærred. 50 x 50 Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/762Lyngby
Preben Hornung: “Træ og klipper”, Gudhjem 1968. Sign. Olie på lærred. 34 x 62.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/774Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra banegraven i Hjørring. Sign. JH. Olie på lærred. 66 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/775Aarhus
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/776Aarhus
Milena Bonifacini: Komposition, 2012. Sign. M. Bonifacini. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/781Aarhus
Franz Sedivy II: Konkret komposition. Sign. F.S. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/782Lyngby
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/787Lyngby
Kjeld E. Petersen: "Tårn", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/788Lyngby
Steffen Kindt: Uden titel, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 160.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/789Lyngby
Hans Due: "Red Tomato Juice". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 104 x 104.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/794Aarhus
Hans Hansen: Cirkusparti. Sign. Hans Hansen. Oliekridt på pap. Bladstørrelse 26 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/800Aarhus
Ernst Syberg: "Vindue i Firenze". Sign. Ernst Syberg 65. Olie på lærred monteret på plade. 61 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/801Aarhus
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/803Lyngby
Moshe Kupferman: Uden titel. Sign. Kupferman 88. Terpentinfortyndet olie, pastel og grafit på papir. Bladstørrelse 37,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/810Aarhus
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/812Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/813Aarhus
Johannes Weise: "Drømmen". Sign. Johannes Weise 1954. Olie på lærred. 100 x 85.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/814Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. HuskMitNavn, 07. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/816Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/818Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/820Lyngby
Olaf Rude: Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/821Lyngby
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. på bagsiden Arnoldi 87. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/822Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden Birkemose. Olie på lærred. 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/823Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 86. Olie på lærred. 81 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/824Lyngby
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1985. Olie på lærred. 65 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/826Lyngby
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/827Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J.B. 87. Sign. Olie på lærred. 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/828Lyngby
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/829Lyngby
Peter Nyborg: "Say hello to my friends". Sign. Nyborg og på bagsiden på bagsiden P. Nyborg 1988. Olie på lærred. 49 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/837Lyngby
Bertrand Dorny: Uden titel. Sign. Dorny 10.4.87. Collage. 28 x 40.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/839Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 98. Mixed media på papir. Bladstørrelse 79 x 106. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/843Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Par i samtale. Sign. KI. Olie pap monteret på plade. 59,5 x 39,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: