-
2431/875
HuskMitNavn: "Narcissisten". Usign. Oplag 100. Litografi i farver. Lysmål 68 x 49.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/857
John Kørner: "Caught", "A modern Problem", "War Problems" m.f. Div. bøger og udstillingskataloger. (5)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2431/852
Pierre Fix-Masseau, Chr. Olsen: To kompositioner. Offsettryk og litografisk plakat. Lysmål 79 x 59 og 79,5 x 58,5. (2)
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Ikke solgt
-
2431/817
Per Kirkeby: “Topfpflanze”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/815
Erik A. Frandsen: "Blokering". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen, 11/16. Litografi i farve. Bladstørrelse 49,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/802
Pierre Alechinsky, Mogens Balle, Christian Dotremont: To kompositioner. Træsnit og litografi i farver. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/793
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. og nummererede. To litografier. Bladstørrelse 39 x 29 og 29 x 39. Uindrammede. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/790
Esben Hanefelt Kristensen: Eventyrlig komposition. Sign. Litografi i farver. Bladmål 40 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2431/773
Peter Brandes: Komposition fra serien "Fod". Sign. P. Brandes, e/a. Træsnit i farver. Bladstørrelse 48 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/772
Poul Skov Sørensen: "Portræt". Sign. Poul Skov Sørensen 97, E.T. Radering. Lysmål 31,5 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/770
Pierre Alechinsky: "Serpent I". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/769
Pierre Alechinsky: "Serpent IV". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/716
Poul Anker Bech: Landskab med figurer og telt. Sign. Poul Anker Bech 93, 57/300. Lysmål 47,5 x 69.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2431/708
Victor Vasarely: Komposition fra serien “Meta”. Sign. Vasarely, 47/225. Blindstempel 'Denise René Editeur'. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 116 x 72.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/711
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1973, 87/100. Litografi. Lysmål 28 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2431/710
Georg Jacobsen: Opstilling. Sign. Georg Jacobsen 1962. Litografi i farver. Lysmål 46 x 53.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2431/705
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 98/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2431/707
Victor Vasarely: Komposition fra serien “Meta”. Sign. Vasarely, 47/225. Blindstempel 'Denise René Editeur'. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 116 x 72.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/700
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 69, 3/22. Litografi. Bladstørrelse 75 x 64. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/693
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. Ole Schwalbe 87. Serigrafi på lærred. 52 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/689
Per Kirkeby: To kompositioner fra "Rebeccas billedark", 1974. Offset i farver. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2431/686
Hans Scherfig: "Mandril", 1972. Sign. Hans Scherfig 1972, 214/280. Litografi i farver. Lysmål 33 x 41.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2431/685
Roberto Matta: "Vivante Mortalite", 1973. Sign. monogram, 9/100. Radering i farver. Lysmål 47 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/681
Sven Dalsgaard: "Sven Dalsgaards Beautybox" 1969. Usign. Vinylplader. Dia. 17. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/656
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/672
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 68/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/670
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 14/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/657
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/658
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 89, 37/75. Træsnit i farver. Bladstørrelse 90 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/655
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge Sign. EA Frandsen 04 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/654
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 3/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
2431/653
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2002, 9/18. Ætsning. Bladstørrelse 91 x 79. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/652
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/651
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 56,5. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/649
Mie Olise Kjærgaard: "MIE OLISE - COLLECTOR'S EDITION". Sign., 24/30. Linoleumssnit. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/643
Corneille: “Femme entre tigre et oiseau”. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 60 x 78. Uindrammet
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2431/622
Corneille: "Soleil cou coupé II", 2001-2002. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2431/598
Cahiers d'Art: En samling tidsskrifter fra Cahiers d'Art. Ni tidskrifter fra hhv. 1930, 1932 og 1933. Bladstørrelse 32 x 25. (9) e3
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/595
Ryan McGinness: "Chain Reactions", 2006. Sign. og nummereret. Litografi og monotypi i farver. Bladstørrelse 96 x 69. (5)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/589
Bjørn Nørgaard: “5 farve litografier”. Alle sign. monogram 89, 191/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2431/586
Peter Martensen: Uden titel. Sign. Peter Martensen 87, 1/8. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/583
Dan Sterup-Hansen: "Seks farvezinkografier". Sign. og nummereret. Zinkografi i farver. Bladstørrelse 36 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/580
Peter Martensen: "(Tegnøvelser)". Sign. Peter Martensen 86, EA 3/5 I. Radering. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2431/577
"Derriere le Miroir". Usign. Elleve tidsskrifter med litografiske kompositioner. Udgivet af Galerie Maeght 1969-1975. 38 x 28. (11).
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/565
Corneille: "Soleil cou coupé I", 2001-2002. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/559
Pablo Picasso: "Baccanale" fra mappen "La Flute Double", 1955. Tryksign. Litografi i farver. Lysmål 43 x 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/560
Pierre Wemaëre: Fem kompositioner. Sign. Litografi. Lysmål 47 x 64, 42 x 59, 43 x 60, 47 x 64 og 47 x 64. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/532
Clay Ketter: "Hiedra", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. C-print. 54 x 69.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/520
Pablo Picasso: "Le vieux roi", 1959 (6-1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 62 x 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2431/500
KAWS: "Urge, No. 8". Sign. KAWS 20, 222/250. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 44 x 32. Certifikat medfølger.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK