-
2431/224
Just Andersen: Pokal af sølv. Just Andersen for GAB, 1930. H. 15 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/223
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/222
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/208
"Rød drage" tallerken af porcelæn. Meissen 19. årh. Diam. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/220
"Musselmalet Helblonde" fiskefad af porcelæn. Uden nummer. Royal Copenhagen. L. 60 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/218
"Flora Danica" to tallerkener af porcelæn. 3573 og 3550. Royal Copenhagen. Diam. 19,5-22 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/217
Vase af porcelæn, deoreret i farver med blomster. Royal Copenhagen, ca. 1900. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2431/216
"Flora Danica" to par chokoladekopper af porcelæn. 3512. Royal Copenhagen. H. 6 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/215
Peder Knudsen: Parti fra Dragsholm Slotspark. Sign. Peder Knudsen. Olie på lærred. 59 x 87.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/214
"Musselmalet Halvblonde" to store krus af porcelæn. 771. Royal Copenhagen. H. 14 cm. Diam. 9 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/213
Ampel af messing. 19. og 20. årh. H. 36 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/212
Lygte af messing, isat glas. 19. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/211
Et par kinesiske lågskåle af porcelæn, i bunden Tongzhi seglmærke (1861-1875) og fra perioden. H. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/206
C. F. Aagaard: En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/209
Vilhelm Melbye: Sejlbåde og sejlskibe ud for en klint. Sign. Vil. Melbye. Kul på papir. Lysmål 18,5 x 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2431/207
Dansende pige. Usign. Bronze. 20. årh. H. 29 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/190
"Musselmalet" otte rektangulære fade af porcelæn. 2317 og 365. Royal Copenhagen. L. 22 cm. B. 15 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2431/205
Et par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/204
Kinesisk røgelseskar af bronze, støbt med ornamentik. I bunden mærket Xuande men sen Qing/Republik. Vægt 324 g.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/203
To hjerteformede hovedvandsæg af sølv, det ene uidentificeret stempel, det andet stemplet 800. Ca. 1900. H. 6,8 og 7. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2431/202
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i sort kjole. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 38 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/201
Ubekendt maler, ca. 1900: Dampskibet "SS Væring" udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/200
I. T. Hansen: "Udenfor Bymuren. Rothenburg". Sign. I. T. Hansen. Olie på lærred. 25 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2431/199
Christian Blache: Parti fra Københavns Havn. Sign. Chr. Blache 1865. Pen og lavering på papir. Lysmål 20,5 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/198
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/197
Wolmer Zier: "Brænding ved Løkken". Sign. W. Zier. Olie på lærred. 67,5 x 97,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/196
August Fischer: Gadeparti med to piger ved en trappesten. Sign. Aug. Fischer 1919. Olie på lærred. 46 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/195
Harry Kluge: Parti fra Københavns Havn med skibe. Sign. Harry Kluge 99. Olie på lærred. 40 x 59,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/194
Viggo Helsted: Orlogsskibet “Olfert Fischer“. Sign. Viggo Helsted 1923. Olie på træ. 33 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/193
Cubansk figur af udskåret træ i form af en hund. Sign. 20. årh. H. 9. L. 8.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
2431/192
"Flora Danica" asiet og sukkerskål af porcelæn. 3544. Sukkerskål uden nummer. L. 11-21 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/191
14 små, primært kinesiske, tazzi - stem dishes - af porcelæn, 19-20. årh. (14).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/189
Benjamin Trail Stealth med kikkert sigte, model BTN2Q7 luftgevær, serienr. 817DA1704.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2431/188
Steyr Mannlicher jagtriffel, serienr. 148608. Kal. 30-06. L. 67/100 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/187
To hvalrostænder monteret med træ og udskårne figurer. Grønland, 20. årh. L. 60 og 62 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/186
"Flora Danica" skål af porcelæn. 3588. Royal Copenhagen. H. 4,5 cm. Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/185
“Flora Danica” stage af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 12365. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/184
"Musselmalet Riflet" 12 skåle af porcelæn. 575. Royal Copenhagen. H. 5 cm. Diam. 15,5 cm. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/183
A. Andersen-Lundby: Kystparti en stille sommerdag. Sign. A. Andersen. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2431/182
Jan Janssonius: Landkort over Lolland-Falster. Lalandiae et Falstriae Accurata Descriptio. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 41 x 53,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/181
Godfred Christensen: Parti fra en sø med en båd på vandet. Sign. G. C. Olie på lærred. 29 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/180
Julius Exner: Portræt af Møller Seirøe fra Karlebo. Sign. på bagsiden Jul. Exner 1845. Olie på lærred. 23 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/179
Laurids de Thurah: "Prospect af Kongens Torv" samt "Prospect af Amager Torv". Håndkolorerede kobberstik. Pladestørrelse 28 x 42. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/178
Augusta Dohlmann: Studie af en akvædukt. Sign. A. Dohlmann. Olie på malepap monteret på træ. 19 x 24,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/177
Adolf Heinrich-Hansen: En rytter ved et lille bondehus. Sign. Ad. H.-H. Olie på lærred monteret på lærred. 50 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/174
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 62 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/176
Holger Lübbers: Strandparti med en optrukket bøje. Sign. H. Lübbers 1912. Olie på lærred. 25 x 38.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/175
Hans Smidth: Tunge skyer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 28 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/173
To japanske flaskevaser af porcelæn, dekorerede i monokrom turkis glasur. Ca. 1900. H. 21 og 24. (2)
Vurdering :
2.000–2.500 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2431/172
G. A. Clemens: Brusende bølger ved Tversted Strand. Sign. G. A. Clemens 96. Olie på lærred. 44 x 60,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/171
Samling kinesiske eksport porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 19. årh. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/170
Johan Neumann: Kystparti i lav sol, i baggrunden Kronborg. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 34,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/169
Victor Qvistorff: Marine med dampskib. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/168
To stralsundsabler M/1808 med messingbevikling. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/156
Holger Lübbers: Marine med skibe på havet. Sign. H. Lübbers 1905. Olie på lærred. 39 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2431/167
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med fletninger. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 21,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/166
Carl Ludvig Jessen: Italiensk gårdparti. Sign. C. L. Jessen, Rocca di Papa 1868. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2431/165
Hirchsfænger M/1801 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/164
Louis Moe: "Siesta (To Bjørne)". 1909. Sign. Louis Moe, Opus 51 No. 85. Radering i farver. Lysmål 36,5 x 42,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/161
Michael Ancher: Tre fiskere. Opus 1. Tryksign. M. A. 98. Radering. Lysmål 26,5 x 31,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2431/163
Ida Schiøttz-Jensen: Interiør med en gammel kone, der skriver et brev. Usigneret. Olie på lærred. 39,5 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/162
To danske officerssabler monteret i forgyldt messing og med messingskeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK