-
2431/119Lyngby
Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kvinde i renaissance dragt, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 44. B. 31. D. 11.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/121Lyngby
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/123Lyngby
Kasserolle med hank, sølv, indvendig forgyldt. A. Michelsen, København 1896. Vægt 633 g. Diam. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/125Lyngby
Jonas Hulsten: Gustaviansk sekretær af mahogni med lister og beslag af messing, plade af Ölandsten. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/127Lyngby
Julius Paulsen: Mor og barn i en grøn sofa. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 56 x 49.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/129Lyngby
Saucebåd af sølv på fast underfad, indvendig forgyldt. V. Christésen, København 1886. Vægt 594 g. L. 26 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/131Lyngby
Hollandsk barok lysekrone af mesing. 17. årh.s slutning. H. 104. D. 73.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/133Lyngby
Carl Baagøe: Marine med to sejlskibe. Sign. C. Baagøe 84. Olie på lærred. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/135Lyngby
Dragsteds "Rosenborg" jardiniere af sølv, oval form, Københavns bymærke 1908. Vægt 1412 g. L. 39 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/137Lyngby
Et par havefigurer af støbt kunststen i form af siddende løver med våbenskjolde. 20. årh. H. 58. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/139Lyngby
Philipp Röth: "Am Eiswerk (Kanal). Abendstimmung". Aftenstemning. Sign. Ph. Röth 94. Olie på malepap. 34 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/141Lyngby
Sukkerskål af sterlingsølv, indvendig forgyldt, vaseformet. Elkington & Co (Frederick Elkington), London 1879. Vægt 483 g. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/143Lyngby
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med Diana, forsølvet skive. Ca. 1830. H. 40. B. 32. D. 10.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/145Lyngby
Edvard Lehmann: “Tidlig Morgen i Carnevalstiden [...]". Studie. Sign. E. L. Olie på papir monteret på lærred. 26,5 x 21
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/147Lyngby
Empire bakke af bemalt metal, 19. årh. 78 x 55 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/152Lyngby
To dragtkårder helt i jern. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/153Lyngby
Frederik Tjellesen: Studiemodel af bil model De Tomaso, scala 1/4. Medfølgende skilt, manchetknapper, brochure samt trækasse. L. 120 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/155Lyngby
To sorte huggerter M/1849 og en 1756 fodfolksabel -alle i skeder. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/159Lyngby
Sjælden dansk prøve til marinehuggert fra Frederiksværk 1845-1851 samt fransk huggert M/1833 i skeder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/161Lyngby
Michael Ancher: Tre fiskere. Opus 1. Tryksign. M. A. 98. Radering. Lysmål 26,5 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/162Lyngby
To danske officerssabler monteret i forgyldt messing og med messingskeder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/163Lyngby
Ida Schiøttz-Jensen: Interiør med en gammel kone, der skriver et brev. Usigneret. Olie på lærred. 39,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/164Lyngby
Louis Moe: "Siesta (To Bjørne)". 1909. Sign. Louis Moe, Opus 51 No. 85. Radering i farver. Lysmål 36,5 x 42,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/165Lyngby
Hirchsfænger M/1801 i skede. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/166Lyngby
Carl Ludvig Jessen: Italiensk gårdparti. Sign. C. L. Jessen, Rocca di Papa 1868. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/167Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med fletninger. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 21,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/168Lyngby
To stralsundsabler M/1808 med messingbevikling. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/169Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med dampskib. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/170Lyngby
Johan Neumann: Kystparti i lav sol, i baggrunden Kronborg. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 34,5 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/171Lyngby
Samling kinesiske eksport porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 19. årh. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/172Lyngby
G. A. Clemens: Brusende bølger ved Tversted Strand. Sign. G. A. Clemens 96. Olie på lærred. 44 x 60,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/174Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 62 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/175Lyngby
Hans Smidth: Tunge skyer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 28 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/176Lyngby
Holger Lübbers: Strandparti med en optrukket bøje. Sign. H. Lübbers 1912. Olie på lærred. 25 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/177Lyngby
Adolf Heinrich-Hansen: En rytter ved et lille bondehus. Sign. Ad. H.-H. Olie på lærred monteret på lærred. 50 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/178Lyngby
Augusta Dohlmann: Studie af en akvædukt. Sign. A. Dohlmann. Olie på malepap monteret på træ. 19 x 24,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/179Lyngby
Laurids de Thurah: "Prospect af Kongens Torv" samt "Prospect af Amager Torv". Håndkolorerede kobberstik. Pladestørrelse 28 x 42. (2).
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/180Lyngby
Julius Exner: Portræt af Møller Seirøe fra Karlebo. Sign. på bagsiden Jul. Exner 1845. Olie på lærred. 23 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/181Lyngby
Godfred Christensen: Parti fra en sø med en båd på vandet. Sign. G. C. Olie på lærred. 29 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/182Lyngby
Jan Janssonius: Landkort over Lolland-Falster. Lalandiae et Falstriae Accurata Descriptio. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 41 x 53,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/183Lyngby
A. Andersen-Lundby: Kystparti en stille sommerdag. Sign. A. Andersen. Olie på lærred. 25 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/184Lyngby
"Musselmalet Riflet" 12 skåle af porcelæn. 575. Royal Copenhagen. H. 5 cm. Diam. 15,5 cm. (12)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/185Lyngby
“Flora Danica” stage af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 12365. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/186Lyngby
"Flora Danica" skål af porcelæn. 3588. Royal Copenhagen. H. 4,5 cm. Diam. 20,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/187Lyngby
To hvalrostænder monteret med træ og udskårne figurer. Grønland, 20. årh. L. 60 og 62 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/188Lyngby
Steyr Mannlicher jagtriffel, serienr. 148608. Kal. 30-06. L. 67/100 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/189Lyngby
Benjamin Trail Stealth med kikkert sigte, model BTN2Q7 luftgevær, serienr. 817DA1704.
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/190Lyngby
"Musselmalet" otte rektangulære fade af porcelæn. 2317 og 365. Royal Copenhagen. L. 22 cm. B. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/191Lyngby
14 små, primært kinesiske, tazzi - stem dishes - af porcelæn, 19-20. årh. (14).
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/192Lyngby
"Flora Danica" asiet og sukkerskål af porcelæn. 3544. Sukkerskål uden nummer. L. 11-21 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/194Lyngby
Viggo Helsted: Orlogsskibet “Olfert Fischer“. Sign. Viggo Helsted 1923. Olie på træ. 33 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/195Lyngby
Harry Kluge: Parti fra Københavns Havn med skibe. Sign. Harry Kluge 99. Olie på lærred. 40 x 59,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/196Lyngby
August Fischer: Gadeparti med to piger ved en trappesten. Sign. Aug. Fischer 1919. Olie på lærred. 46 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/197Lyngby
Wolmer Zier: "Brænding ved Løkken". Sign. W. Zier. Olie på lærred. 67,5 x 97,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/198Lyngby
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/199Lyngby
Christian Blache: Parti fra Københavns Havn. Sign. Chr. Blache 1865. Pen og lavering på papir. Lysmål 20,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/200Lyngby
I. T. Hansen: "Udenfor Bymuren. Rothenburg". Sign. I. T. Hansen. Olie på lærred. 25 x 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/201Lyngby
Ubekendt maler, ca. 1900: Dampskibet "SS Væring" udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/202Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i sort kjole. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 38 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/204Lyngby
Kinesisk røgelseskar af bronze, støbt med ornamentik. I bunden mærket Xuande men sen Qing/Republik. Vægt 324 g.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/205Lyngby
Et par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. H. 16,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/206Lyngby
C. F. Aagaard: En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: