-
2431/121Lyngby
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/122Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og blomster. 18. årh. H. 82. B. 44.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/123Lyngby
Kasserolle med hank, sølv, indvendig forgyldt. A. Michelsen, København 1896. Vægt 633 g. Diam. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/124Aarhus
Carl Carlsen: Smeden og hans kone får en passiar. Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred. 60 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/125Lyngby
Jonas Hulsten: Gustaviansk sekretær af mahogni med lister og beslag af messing, plade af Ölandsten. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/126Aarhus
To par franske stager af forgyldt bronze. Rokoko form. 19./20. årh. H. 23 og 27. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/127Lyngby
Julius Paulsen: Mor og barn i en grøn sofa. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 56 x 49.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/128Aarhus
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/129Lyngby
Saucebåd af sølv på fast underfad, indvendig forgyldt. V. Christésen, København 1886. Vægt 594 g. L. 26 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/130Aarhus
Holger Lübbers: Kystparti med strandgæster. Sign. H. Lübbers 1919. Olie på lærred. 21 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/131Lyngby
Hollandsk barok lysekrone af mesing. 17. årh.s slutning. H. 104. D. 73.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/132Aarhus
Traditionel egyptisk gryde på stand af sølv med tilhørende ske. Samlet vægt ca. 235 g. 20. årh. H. inkl. stand 17. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/133Lyngby
Carl Baagøe: Marine med to sejlskibe. Sign. C. Baagøe 84. Olie på lærred. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/134Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Sælges
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/135Lyngby
Dragsteds "Rosenborg" jardiniere af sølv, oval form, Københavns bymærke 1908. Vægt 1412 g. L. 39 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/136Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/137Lyngby
Et par havefigurer af støbt kunststen i form af siddende løver med våbenskjolde. 20. årh. H. 58. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/138Aarhus
Et sæt på fire kinesiske plaketter af porcelæn med drager. I rammer af udskåret træ. 20. årh. Rammer 102 x 45. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/139Lyngby
Philipp Röth: "Am Eiswerk (Kanal). Abendstimmung". Aftenstemning. Sign. Ph. Röth 94. Olie på malepap. 34 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/140Aarhus
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/141Lyngby
Sukkerskål af sterlingsølv, indvendig forgyldt, vaseformet. Elkington & Co (Frederick Elkington), London 1879. Vægt 483 g. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/142Aarhus
Carl Milton Jensen: Parti fra Moesgaard med Giber Å ved Skovmøllen. Sign. Milton Jensen 28. Olie på lærred. 77 x 95.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/143Lyngby
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med Diana, forsølvet skive. Ca. 1830. H. 40. B. 32. D. 10.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/144Aarhus
Underkop og asiet af porcelæn, dekorerede i farver og guld med landskaber. Meissen. 18.-19. årh. Asiet L. 17. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/145Lyngby
Edvard Lehmann: “Tidlig Morgen i Carnevalstiden [...]". Studie. Sign. E. L. Olie på papir monteret på lærred. 26,5 x 21
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/146Aarhus
Ingeborg Bentine Debois: Pige med en buket blomster. Sign. B. Debois 1921. Olie på lærred. 71 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/147Lyngby
Empire bakke af bemalt metal, 19. årh. 78 x 55 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/148Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/151Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Sommerdag ved en fjord med bådebro. Sign. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/152Lyngby
To dragtkårder helt i jern. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/153Lyngby
Frederik Tjellesen: Studiemodel af bil model De Tomaso, scala 1/4. Medfølgende skilt, manchetknapper, brochure samt trækasse. L. 120 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/154Aarhus
Laurits Sørensen: Marine med sejlskib i aftenrøde. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 64 x 89.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/155Lyngby
To sorte huggerter M/1849 og en 1756 fodfolksabel -alle i skeder. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/156Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe på havet. Sign. H. Lübbers 1905. Olie på lærred. 39 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/157Aarhus
Petra Foss: Parti fra et stengærde med to kalkuner. Sign. Petra Foss. Olie på lærred. 52 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/158Aarhus
Helge Helme: Ung pige med solhat siddende på en stol. Sign. H. Helme. 27. Olie på lærred. 58 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/159Lyngby
Sjælden dansk prøve til marinehuggert fra Frederiksværk 1845-1851 samt fransk huggert M/1833 i skeder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/160Aarhus
Sigvard Hansen: En dreng ved en tilfrossen sø i et snelandskab. Sign. Sigvard H. 03. Olie på lærred. 50 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/161Lyngby
Michael Ancher: Tre fiskere. Opus 1. Tryksign. M. A. 98. Radering. Lysmål 26,5 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/162Lyngby
To danske officerssabler monteret i forgyldt messing og med messingskeder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/163Lyngby
Ida Schiøttz-Jensen: Interiør med en gammel kone, der skriver et brev. Usigneret. Olie på lærred. 39,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/164Lyngby
Louis Moe: "Siesta (To Bjørne)". 1909. Sign. Louis Moe, Opus 51 No. 85. Radering i farver. Lysmål 36,5 x 42,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/165Lyngby
Hirchsfænger M/1801 i skede. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/166Lyngby
Carl Ludvig Jessen: Italiensk gårdparti. Sign. C. L. Jessen, Rocca di Papa 1868. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/167Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med fletninger. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 21,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/168Lyngby
To stralsundsabler M/1808 med messingbevikling. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/169Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med dampskib. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/170Lyngby
Johan Neumann: Kystparti i lav sol, i baggrunden Kronborg. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 34,5 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/171Lyngby
Samling kinesiske eksport porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 19. årh. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/172Lyngby
G. A. Clemens: Brusende bølger ved Tversted Strand. Sign. G. A. Clemens 96. Olie på lærred. 44 x 60,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/173Aarhus
To japanske flaskevaser af porcelæn, dekorerede i monokrom turkis glasur. Ca. 1900. H. 21 og 24. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/174Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 62 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/175Lyngby
Hans Smidth: Tunge skyer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 28 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/176Lyngby
Holger Lübbers: Strandparti med en optrukket bøje. Sign. H. Lübbers 1912. Olie på lærred. 25 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/177Lyngby
Adolf Heinrich-Hansen: En rytter ved et lille bondehus. Sign. Ad. H.-H. Olie på lærred monteret på lærred. 50 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/178Lyngby
Augusta Dohlmann: Studie af en akvædukt. Sign. A. Dohlmann. Olie på malepap monteret på træ. 19 x 24,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/179Lyngby
Laurids de Thurah: "Prospect af Kongens Torv" samt "Prospect af Amager Torv". Håndkolorerede kobberstik. Pladestørrelse 28 x 42. (2).
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/180Lyngby
Julius Exner: Portræt af Møller Seirøe fra Karlebo. Sign. på bagsiden Jul. Exner 1845. Olie på lærred. 23 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/181Lyngby
Godfred Christensen: Parti fra en sø med en båd på vandet. Sign. G. C. Olie på lærred. 29 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/182Lyngby
Jan Janssonius: Landkort over Lolland-Falster. Lalandiae et Falstriae Accurata Descriptio. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 41 x 53,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/183Lyngby
A. Andersen-Lundby: Kystparti en stille sommerdag. Sign. A. Andersen. Olie på lærred. 25 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/184Lyngby
"Musselmalet Riflet" 12 skåle af porcelæn. 575. Royal Copenhagen. H. 5 cm. Diam. 15,5 cm. (12)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: