-
2431/277
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/281
Lille Kommode af bemalet træ, front med tre skuffer. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 76. B. 66. D. 37.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2431/280
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2431/279
Langbord af bemalet træ, front emd skuffe, balusterformede firsidede ben hvor imellem fodliste. Barok form, 20. årh. H. 75. L. 160. B. 75.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/278
Kinesisk/indonesisk vitrineskab rigt udskåret hardwood. 19. årh.s slutning. H. 214. B. 110. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/276
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/275
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2431/274
Svensk sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. H. 173. B. 70.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/273
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 115. B. 53. D. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/272
Dragkiste af bemalet træ, svungen front med fire skuffer, cabriole ben. Delvis 18. årh. og senere. H. 110. B. 122. D. 60.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/271
Svensk skænk af bemalet træ, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 95. L. 124. D. 45.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2431/270
Barok klapbord af senere bemalet træ, rund palde. Delvis 18. årh. og senere. H. 73. Diam. 104.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/269
Nyrokoko konsol af rigt udskåret og forgyldt træ med rocailler, blomster og bladværk. 19. årh. H. 87. B. 80. D. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/267
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2431/260
Konsolbord af delvist gråmalet og marmoreret træ, udskåret med bladværk. 19./20. årh. H. 75. B. 120. D. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/259
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2431/223
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/137
Et par havefigurer af støbt kunststen i form af siddende løver med våbenskjolde. 20. årh. H. 58. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/131
Hollandsk barok lysekrone af mesing. 17. årh.s slutning. H. 104. D. 73.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/128
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/122
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og blomster. 18. årh. H. 82. B. 44.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/125
Jonas Hulsten: Gustaviansk sekretær af mahogni med lister og beslag af messing, plade af Ölandsten. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2431/110
Par italienske rokoko spejle af forgyldt træ og gesso, udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 70. B. 38. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/95
Engelsk George II spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 96. B. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/89
Kinesisk arbejdsbord af hardwood. 19. årh. H. 82. B. 120. D. 65.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/86
Vitrine af egetræ med to glaslåger, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/83
Engelsk sofa i Sheraton stil med ben af mahogni, betrukket med sort hestehår. 19. årh.s anden halvdel. L. 167.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2431/80
Kommode af delvist syrenmalet og forgyldt træ, front med tre skuffer. Cirka 1800 H. 83. B. 101. D. 50.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/77
Stort dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, toppen prydet med vase og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 220. D. 75.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/74
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/53
Sønderjysk almue dragkiste af bemalet fyrretræ, front med fire ligeknækkede skuffer. 18. årh.s anden halvdel. H. 96. B. 122. D. 52.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/71
Kinesisk sidebord af hardwood, indlagt med perlemor. 19. årh.s slutning. H. 79. B. 41. D. 31.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/68
Kinesisk piedestal af mørkpoleret hardwood, dekoreret med gennembrudte skæringer. 20. årh. H. 76,5. Diam. 31.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
-
2431/56
Svensk kommode af mahogni, front med tre skuffer. Gustaviansk form. Cirka 1900. H. 82. B. 90. D. 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/50
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med gennembrudte skæringer. Rokoko form. 19. årh. H. 83. B. 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/47
Dansk vitrine vægskab og flisebord af forgyldt og bemalet træ. 18./19. årh. Vægskab H. 105. B. 104. D. 33. Bord H. 70. B. 93. D. 67. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/44
Hjørnepanel stykke af bemalet træ, prydet med forgyldte skæringer. 18. årh. H. 133. B. 59. D. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/35
Nordtysk Louis XVI prismekrone. Ca. 1780. H. 80. Diam. 71.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2431/41
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/38
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/26
Rundt Empire bord af mahogni, opsat på tre ben i form af guldstafferede svaner. 19. årh. H. 92. Diam. 78.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/29
Dansk Louis XVI spejl i oval ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 92. B. 67.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/23
Dansk rokoko kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Ca. 1760. H. 84. B. 66. D. 40.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2431/20
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh. H. 74. L. 84/105/125. D. 117.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/17
Gustaviansk konsol af bemalet træ, plade ag gråbroget marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 85. D. 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2431/14
Aachen-Liege vitrineskab af bejdset egetræ med to glaslåger. 18. årh.s. slutning. H. 207. B. 121. D. 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/11
Italiensk spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med rocailler og bladværk, facetslebet todelt spejlglas. Rokoko form, 19. årh. H. 130. B. 85.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/8
Rokoko kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer, dekoreret med marquetteri. 18. årh. H. 88. B. 98. D. 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2431/2
Fristående rokoko konsolbord af delvist spansk grønmalet træ. 18. årh. H. 71,5. B. 61. L. 86,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK