-
2431/11Lyngby
Italiensk spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med rocailler og bladværk, facetslebet todelt spejlglas. Rokoko form, 19. årh. H. 130. B. 85.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/17Lyngby
Gustaviansk konsol af bemalet træ, plade ag gråbroget marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 85. D. 48.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/23Lyngby
Dansk rokoko kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Ca. 1760. H. 84. B. 66. D. 40.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/29Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i oval ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 92. B. 67.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/35Lyngby
Nordtysk Louis XVI prismekrone. Ca. 1780. H. 80. Diam. 71.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/41Lyngby
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/47Lyngby
Dansk vitrine vægskab og flisebord af forgyldt og bemalet træ. 18./19. årh. Vægskab H. 105. B. 104. D. 33. Bord H. 70. B. 93. D. 67. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/53Lyngby
Sønderjysk almue dragkiste af bemalet fyrretræ, front med fire ligeknækkede skuffer. 18. årh.s anden halvdel. H. 96. B. 122. D. 52.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/71Lyngby
Kinesisk sidebord af hardwood, indlagt med perlemor. 19. årh.s slutning. H. 79. B. 41. D. 31.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/77Lyngby
Stort dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, toppen prydet med vase og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 220. D. 75.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/83Lyngby
Engelsk sofa i Sheraton stil med ben af mahogni, betrukket med sort hestehår. 19. årh.s anden halvdel. L. 167.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/89Lyngby
Kinesisk arbejdsbord af hardwood. 19. årh. H. 82. B. 120. D. 65.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/95Lyngby
Engelsk George II spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 96. B. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/125Lyngby
Jonas Hulsten: Gustaviansk sekretær af mahogni med lister og beslag af messing, plade af Ölandsten. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2431/131Lyngby
Hollandsk barok lysekrone af mesing. 17. årh.s slutning. H. 104. D. 73.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/137Lyngby
Et par havefigurer af støbt kunststen i form af siddende løver med våbenskjolde. 20. årh. H. 58. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/223Lyngby
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2431/267Lyngby
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/270Lyngby
Barok klapbord af senere bemalet træ, rund palde. Delvis 18. årh. og senere. H. 73. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/271Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 95. L. 124. D. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/272Lyngby
Dragkiste af bemalet træ, svungen front med fire skuffer, cabriole ben. Delvis 18. årh. og senere. H. 110. B. 122. D. 60.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/273Lyngby
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 115. B. 53. D. 43.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/274Lyngby
Svensk sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. H. 173. B. 70.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/275Lyngby
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/276Lyngby
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/277Lyngby
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/278Lyngby
Kinesisk/indonesisk vitrineskab rigt udskåret hardwood. 19. årh.s slutning. H. 214. B. 110. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/279Lyngby
Langbord af bemalet træ, front emd skuffe, balusterformede firsidede ben hvor imellem fodliste. Barok form, 20. årh. H. 75. L. 160. B. 75.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/280Lyngby
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/281Lyngby
Lille Kommode af bemalet træ, front med tre skuffer. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 76. B. 66. D. 37.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: