-
2438/920Aarhus
Andreas Hansen: Skrivebord af massiv pitch pine. Front med opbevaringsrum samt tre skuffer i hver side. Bordplade ilagt rødbrunt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/923Aarhus
Thomas Arnel: Fem surrealistiske komposition. Sign. To blyant på papir, ætsning og to zinkografier. Uindrammede (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/927Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa, betrukket med lyserødt møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. L. 145.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/928Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger og to skuffer. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. H. 127. B. 196. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/929Aarhus
Arne Vodder: Spisebord af palisander med to halvrunde klapper. H. 72. L. 72/290. B. 106.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/930Aarhus
Dansk møbeldesign: Øreklapstol overpolstret med gulligt uld, svungne armlæn, ben af bejdset eg. 1940-50'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/931Aarhus
Dansk snedkermester: Fritstående skrivebord af palisander. Front med otte skuffer samt to udtræksplader.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/932Aarhus
Nanna Ditzel: "Trinidad". Sæt på fire stole med ben af stål. Sæde og ryg af af blålakeret træ. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/933Aarhus
Børge Mogensen: Daybed med stel af massiv eg, løse hynder betrukket med ternet uld. Model 4312. L. 195.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/934Aarhus
Gunnar Westman: “Spætten”. Dørhammer af jern. Usign. Udført på Morsø Jernstøberi. H. 22. B. 7,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/935Aarhus
Gunnel Nyman: Vase af klart glas ilagt luftbobler. Sign. G. Nyman, Nuutajärvi, Notsjö, -53. H. 11.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/936Aarhus
Arne Bang: Figur af stentøj i form af flodhest, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram. L. 13,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/937Aarhus
Jens Ølsgaard: To dekorationsudkast. Sign. J Ølsgaard. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 46 x 61. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2438/938Aarhus
Ida Karskaya: Uden titel. Sign. Karskaya. Olie på papir. Bladmål 41 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2438/939Aarhus
Ida Karskaya: Uden titel. Sign. Karskaya. Olie på papir. Bladmål 50 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2438/940Aarhus
Mogens Valeur: En siddende kvinde. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 67 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/941Aarhus
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. F.N. 2020, 152/350. Akvarel på papir. 32 x 24.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/942Aarhus
Arne Bang: Firsidet skål af stentøj modelleret med små hanke. Sign. monogram. H. 5,5. B. 10,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/943Aarhus
Børge Mogensen: “Kupé”. Tre-personers sofa med ben af valnød og rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 216.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/944Aarhus
Bode Willumsen: Vase af stentøj, dekoreret med brungrå glasur. Sign. monogram. H. 12,5. Diam. 13.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/946Aarhus
Benny Frandsen: "Ball". Tre pendler af massiv kobber. Udført hos Frandsen Lighting. Diam. 18. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2438/947Aarhus
Bente Brosbøl Hansen: Tre miniaturevaser af stentøj, dekoreret med geometrisk dekor. Sign. H. 4-8,5. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/948Aarhus
Kaare Klint: "Kirkestolen". Seks stole af eg med sæder af flettet papirgarn. Udført hos Fritz Hansen. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/949Aarhus
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2438/950Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på fire stole af teak med massive kopstykker. Sæder betrukket med skai. 1960'erne. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/951Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret sofa med medeben af bejdset bøg, betrukket med tofarvet uld. 1940'erne. L. 190.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2438/952Aarhus
Odd Moe: Uden titel. To kompositioner. Sign. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse hver 58 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/953Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på otte stole af bejdset bøg. Sæder flettet med søgræs. 1930-40'erne. (8)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2438/954Aarhus
Børge Mogensen: "Øresund". Spisebord af eg med to tillægsplader. Karl Anderson & Söner. H. 72. Diam. 130. L. 216. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/955Aarhus
J.V. Martin: "Araberen". Sign. J. V. Martin, 91. Lakfarve på papir. Lysmål 49 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2438/956Aarhus
Lisbeth Sallingboe: Kvadratisk sofabord af palisander, top ilagt fliser af stentøj. Sign. Sallingboe. H. 51. L./B. 104,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2438/957Aarhus
Lauritz Hjorth, m.fl.: Fem dele stentøj, bestående af fire vaser samt bæger. Dekoreret med brune og rødlige glasurer. H. 8-16,5. (5)
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/958Aarhus
Mogens Koch: To bogkasser af massiv Oregon pine. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 36. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/959Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Rullebord af patineret messing med plader af glas. H. 65. L. 76. B. 41.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/960Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Armstol af bambus. Løse hynder med lyst møbelstof. 1990'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/961Aarhus
Børge Mogensen: "Tremmesofa". To-personers sofa af bøg. Udført hos Fritz Hansen. L. 160.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/962Aarhus
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Armstol af patineret eg med sæde af flettet papirgarnsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/963Aarhus
Christian Lemmerz: Krage. Sign. Chr. Lemmerz. Litografi. Bladstørrelse 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/964Aarhus
Hans J. Wegner: "PP 209". Armstol med stel af ask og eg, sæde med papirgarn. Udført hos PP Møbler, 2004.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/965Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv eg med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/966Aarhus
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med rødbrun glasur med mørke elementer. H. 13,5 og 19. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/967Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af mahogni, rødbrunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/968Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med huse og figur. Sign. JH. Olie på lærred. 67 x 79.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/969Aarhus
Finn Lynggaard: Skål og mangesidet krukke af stentøj, dekoreret med blå glasur. H. 7,5 og 16. Diam. 16,3 og 19. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/970Aarhus
Børge Mogensen: Lænestol og skammel med ben af teak og mahogni, brunt skind. Fredericia Stolefabrik. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2438/972Aarhus
Hans Vangsø: To firsidede vaser, dekoreret med lys glasur med rødlige og blålige elementer. H. 11,5 og 14. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/973Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på 14 stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 58. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (14)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/974Aarhus
Dansk design: To standerlamper på baser af træ med svungen stamme beviklet med snor. 1950'erne. H. 153-166. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/977Aarhus
Dansk møbeldesign: Par skænke af eg, hver med to låger. 1970'erne. H. 71. B. 100. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/990Aarhus
Henning Koppel: "Hvid Koppel". Middags- og kaffeservice af blanc de chine. B&G og Royal Copenhagen. (93)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2438/991Aarhus
Axel Salto: "Klingen". 2. Aargang. Kbhvn. 1942. Sign Salto i kolofonen. Nummer 364. 34 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/992Aarhus
Joan Miró: "Derriere le miroir". Usign. To tidsskriftsmapper med litografiske kompositioner. Bladstørrelse 38,5 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/993Aarhus
Louis Poulsen: Et par justérbare væglamper af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. L. 42. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: