2438/966
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser af stentøj, dekoreret med rødbrun glasur med mørke elementer. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, hhv. 193 og 205. Udført 1950–1968. H. 13,5 og 19. (2)
Mindste 2. sortering og med mindre brændingsfejl under bund.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag