-
2426/676
Jens Søndergaard: Figurer ved havet. Sign. Jens S. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 18 x 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/674
Jeppe Vontillius: Landskab fra Grønholt, 1954. Sign. IV; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/654
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/673
Per Kirkeby: "Rønde-suiten". Sign. PK 04. Ed. 150. Litografi. Bladstørrelse 29 x 21. Uindrammet. Bog medfølger. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/669
Tommas Jørgensen: "Drømmedræn". 2004. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 60 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/671
Salvador Dali: "Venus à la Giraffe". Stemplet Dali, Venturi Arte 263/1500. Bronze. H. 57.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2426/670
Lis Zwick: "En ønskedrøm", Drakabygget 1976. Sign. og dateret Lis Zwick 1976. Gouache på papir. Lysmål 27 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/668
Astrid Svangren: Untitled. Usign. Plexiglas med applikationer i mixed media. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/667
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech, 100/250. Litografi i farver. Lysmål 45 × 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/666
Ejler Bille: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Ejler Bille, 93, 66/200. Litografier i farver. Lysmål 17×14. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/660
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 06, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2426/665
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/664
Corneille: Sign. Corneille 200, 29/120. Terragrafi i farver. 46x46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/663
Jens Peter Helge Hansen: Abstrakt komposition. JPHH 98. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/662
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1955 og 1979. Mixed media. 20,5 x 26,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/661
Carl-Henning Pedersen: "Himlens port". Sign. Carl-Henning Pedersen. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/659
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 175/500. Litografi i farver. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/658
Preben Hornung: Uden titel. Sign. Hornung 1987, 9/20. Radering. Bladstørrelse 64 x 77.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/656
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 03. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/657
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/655
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgård 2005. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/653
Eske Kath: Uden titel. Sign. monogram 02, 3/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/652
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. HC. Litografi. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/651
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/646
Peter Mandrup: Kompostion. Sign. på bagsiden Peter Mandrup 1990. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/644
Buster Bruun: Landskab med marker og hav. Sign. Buster 76. Olie på plade. 115 x 144.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/641
Severin Hansen Jr.: Sidebord af palisander med underliggende hylde af flet samt skjult skuffe integreret i sarg.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/640
Bent Karl Jacobsen: "Det Bli'r Aldrig Det Samme Som Før". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81,5 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/637
Robert Motherwell: "Paris Suite I (Spring)", 1979-1980. Sign. RM, 21/50. Radering i farver. Lysmål 29 x 29.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/635
Erik Ole Jørgensen: Tre-personers sofa med stel af bøg, betrukket med lyst uld. Udført hos Erik Jørgensen. L. 210.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/626
Alvar Aalto: "Håndgranat". Et par pendler af sortlakeret metal med messingafslutninger. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/632
Johannes Bjotveit og Gunnar G. Bjotveit: Skab af birk, låger med præget skind. Brødrene Bjotveit. H. 126. B. 95. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/631
Grethe Tranberg: Siddende figur. Sign. Tranberg 97. Delvist glaseret lertøj. 26 x 32 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/629
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med rødt velour. 1940-50'erne. L. 132.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/628
Frank Rubin: Uden titel. Sign. Ruben. Akvarel i papir. Bladstørrelse 25 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/625
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/623
Hans J. Wegner: "CH 03". Lænestol af bøg med sæde af flagline. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/622
Corneille: "Les derniers feux du soleil", 1994. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 75 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/620
Kai Kristiansen: Seks stole af palisander, betrukket i sæde og ryg med hvidt uld. Udført hos Schou Andersen. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/619
Gísli Baldvin Björnsson: Uden titel. Sign. Gísli. Bemalet sten monteret på granitsokkel. H. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/616
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 93.X.19. Mixed media på papir. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/617
Arne Bang: Stort, cirkulært fad af stentøj modelleret på ydersiden med vertikale riller i relief. H. 7. Diam. maks. 33,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/610
Elna Fonnesbech-Sandberg: Tre kompositioner. Sign. på bagsiden. Mixed media. 26 x 20, 26 x 20 og 27 x 20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/614
Kähler: Gulvvase af lertøj, dekoreret med geometrisk mønster i grønne og brune glasurer. Sign. H. 56.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/613
Jeppe Vontillius: Læsende model. Sign. IV. Olie på lærred. 60 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/611
Svend Wiig Hansen: Uden titel, 87. Sign. Wiig Hansen 87. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 48 x 68.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/608
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. Fritz Hansen. H. 32. L./B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/607
Corneille: "Fenêtre ouverte sur le paysage", 1995. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 97 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/605
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. M.B. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/604
Per Kirkeby: “Nächliches Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/602
Dansk møbeldesign: Overpolstret sofa med medeben af bejdset bøg, betrukket med tofarvet uld. 1940'erne. L. 190.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2426/601
Søren Rønholdt (f. 1969) & Stine Leth: Originalt foto fra serien Persona lavet med strikkekunstner Stine Leths masker. 70 x 100.
Vurdering :
14.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/599
Mogens Koch: Skab og bogkasse af massiv mahogni. Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2426/598
Mads Edinger: "Perspective in Flow", 2024. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/596
Hans J. Wegner: "GE 236". Tre-personers sofa af eg, betrukket med lyst uld. Udført hos Getama. L. 210.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/595
Frederik Næblerød, Zinck Editions: "Small Totem", 2021. Sign. Zinck Editions, 7/36. Pink, blå og grøn patinateret bronze. 16 x 10 x 5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/593
Hans J. Wegner: "GE 290/3". Tre-personers sofa af eg, løse epedahynder. L. 180.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/592
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 2007, 46/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/590
Mogens Balle: Uden titel, 1968. Sign. MB. Olie på plade. Diam. 34.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/589
Peter Birk: Uden titel, 2024. Sign. Peter Birk på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/586
Kristian von Hornsleth: Uden titel, 2004. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/584
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone af matforkromet messing med fem blus. Diam. 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK