-
2426/562
William Anthony: To kompositioner. Begge sign., med titel og datering. Blyant og farveblyant på papir. Bladstørrelse 17 x 13 og 26 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/561
Poul Henningsen: "Bombardement". "PH-2/1". Ni-armet lysekrone med stel af bruneret messing, skærme af matglas.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2426/560
Arne Jacobsen: "Syveren". Seks armstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen, 2006. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/559
Carl Ronald Giles: "Well I don't think this is better...". Sign. Giles. Tusch på papir. Lysmål 32,5 x 50,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/552
Arne Jacobsen: "AJ". Bestikdele af rustfrit stål. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (26)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/557
Poul Kjærholm: PK-22 ". Et par lænestole med stel af stål, sæde og ryg af flettet peddigrør. Fritz Hansen, 2006. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/558
A. Michelsen: Lågskål af sterlingsølv, udvendigt smedet med prospekt over København. H. 6,3.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/555
Isamu Noguchi: "Akari". Gulvlampe med sortlakeret metalstel. Skærm af washi-papir. Udført for Vitra. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/554
Mikkel Carl: "Those Who Are Awake ...", 2017. Sign. Mixed media. 92 x 92.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/551
Albert Bertelsen: "Manden fra Paris", 1978. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 50 x 30.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2426/550
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169 x 41. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/549
Ernst Kühn, tilskrevet: Kommode af mahogni. Front med ni skuffer med messinggreb. H. 100. B. 110. D. 53.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/548
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delauney, 151/200. Radering i faver. Lysmål 51 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/547
Maurizio Cattelan, Massimiliano Gioni, Ali Subotnick: "The Wrong Gallery". Usign. Edition, nummereret 350/2500. Mixed media skulptur. 47 x 29 x 17.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/546
Frits Henningsen: Tobaksskab af massiv nøddetræ, front med profileret skuffe, greb af messing.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/545
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/544
Gerda Wegener: Kvindeportræt. Sign. Gerda Wegener. Pen på papir. Lysmål 30,5 x 15. Bladstørrelse 31 x 16.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/539
Albert Bertelsen: "Fjordbillede", 1977. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2426/542
Niels Helledie: Ansigt og fugl. Usign. Relief af bemalet stentøj på plade af hvidmalet træ. H. 68. B. 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/541
Jens Søndergaard: "Vej mellem bakker". Sign. Jens S. 21. Olie på plade. 31 x 41.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/536
Finn Juhl: "Karmstol". Armstol med stel af sortlasseret eg. Model FJ 5310. Udført hos House of Finn Juhl.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/540
Fritz Hansen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med brunt skind. L. 193.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/537
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Lænestol med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/535
Pierre Alechinsky: "Ink", 1989. Sign. Alechinsky, 49/99. Akvatinte i farver. Lysmål 59 x 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/528
Karl Gustav Hansen: Smørnæb af sterlingsølv med hamret overflade. Buende hank med patineret flet. H. 7,5. L. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/534
Henry Hans Schubell: Højrygget lænestol stel af bejdset bøg. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/533
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/532
Helge Ernst: "Opstabling", 1976. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2426/530
Bernard Schottlander: "BS1". Gulvlampe af sortlakeret metal på trepas fod. Udført hos Mantis. H. 174.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/529
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære med ansigt. Sign. JFS, AP, 1991. Patineret bronze monteret på base af sort granit. 25 x 37 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/527
Michael Kvium: Uden titel, 1987. Sign. på bagsiden Kvium 87. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2426/519
Tove Anderberg: Stor vase af stentøj modelleret som stiliseret blomst. Dekoreret med okkerbrun glasur. H. 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/526
Pierre Alechinsky: "Chute blanche", 1977. Sign. Alechinsky, 81/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 88. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2426/525
Georg Jensen: Kaffe- og teservice af sterlingsølv med hamret overflade. Dessin 80 A, 80 B og 80 F. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2426/524
Arne Jacobsen: "Ægget". Lænestol med stel af stål og aluminium. Betrukket med lyst uld.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2426/523
Joan Miró: Komposition, 1975. Sign. Miro, XX/LXXX. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5 x 37. Uindrammet.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2426/522
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Udført og mærket hos Iittala, Finland. H. 30,2.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/521
Børge Mogensen: Fire stole af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fredericia Stolefabrik. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/515
Michael Kvium: "Overleverer". Sign. på bagsiden Kvium 88. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2426/518
Hans J. Wegner: "AT 305". Skrivebord af eg med endeklapper og plade af teak, front med tre skuffer.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2426/517
Hans Scherfig: “Livet i skoven”. Sign. Scherfig 1964, 50/250. Litografi i farver. Lysmål 59 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2426/516
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 129.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/513
Kay Bojesen: Stor garderfigur af bemalet træ bærende på Dannebrogsflag. H. ca. 173.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/512
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2426/502
Sohan Qadri: Komposition i blåt. Sign. Qadri. Olie og mixed media på lærred. 15 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2426/511
Olaf Rude: Motiv fra Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/510
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 127.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/509
Tróndur Patursson: "Naturlysning", 02. Sign. T. Patursson 002. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2426/508
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 01. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39,5 x 29,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2426/503
Børge Mogensen: Fire stole af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fredericia Stolefabrik. (4).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2426/505
Selim Turan: Uden titel. Sign. Selim. Mixed media på papir monteret på lærred. 92 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/504
Finn Juhl: Rektangulært spisebord af massiv teak med udtræk og to underliggende tillægsplader. Model FD 540. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/501
Poul Kjærholm: “PK 9”. Sæt på fire stole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med originalt patineret skind. (4)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2426/500
Lars Nørgård: ”Bitter Te”, 2007. Sign. på bagsiden Lars Nørgård med datering. Olie på lærred. 130 x 315. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK