-
2427/64
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med en bænk. Usigneret. Olie på træ. 24 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/82
Ubekendt maler, ca. 1700: Kristi sorg. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/80
Lysekrone med stel af messing med 12 svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 19. årh. H. 70. Diam. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/78
Et par havefigurer af patineret metal på baser af granit. 20. årh. H. 65. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/76
Janus la Cour: Skyformationer over et åbent landskab. Sign. J la Cour. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/74
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 78. B. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/72
Terrin af porcelæn med osierkant, lågknop i form af citron. Antageligt Meissen. Ej mærket. 18.-19. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/68
Barok hængevitrine af bemalet træ, svungen top, front med glaslåge. 18. årh. H. 74,5. B. 68. D. 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/66
Tre dele malakit med monteringer af messing. 20. årh. H. 4,5-7. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/62
Fransk rokoko konsolbord af nøddebejdset bøg og nøddetræ, ben i form af dyrehove. 18. årh. H. 77,5. B. 83. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/60
"Alt Ozier, Holzschnittblumen“. Et sæt på fem par kopper samt sukkerskål af porcelæn. Meissen. 18. årh.s midte. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/58
Ubekendt maler, 18. årh.: Bjerglandskab med hyrdepar ved et vandløb. Usign. Olie på lærred. 64 x 80.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/56
Regence armstol af mørkbejdset og guldstafferet bøgetræ. 18. årh.s. begyndelse.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/52
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Landskab afbildende en bonde med sine køer. Sign. Olie på lærred. 55 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/46
Melchior de Hondecoeter stil, 18. årh.: Påfugle og høns i en park. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 79.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/50
Russisk ikon forestillende Kristus. Tempera på træ. 19. årh.s slutning. 31 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/48
Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer. Ca. 1900. H. 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/44
Konsolbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Delvist 18. årh. H. 66,5. B. 65,5. D. 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/22
Robert Panitzsch: Stueinteriør med en rygvendt pige. Sign. Robert Pan 31. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/42
To sæt på seks samt et par teskeer af sølv med snoede skafter og forgyldte laffer. Danmark. 19. årh. L. 12,5-14. (14)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2427/36
P. Hertz: Et sæt bestående af tolv teskeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje. 19. årh. L. 11,8. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/40
Ubekendt maler, cirka 1700: Salome med Johannes Døberens hoved. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 93.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/38
Dansk rokoko standur i kasse af guldstafferet fyrretræ. Sign. P. Mathiesen. 18. årh. H. 220,5. B. 52. D. 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/34
Ubekendt maler, cirka 1800: Et par portrætter. Usignerede. Olie på træ. 40 x 32. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/32
Barok klapbord af fyrretræ, hver sarg med skuffe. 18. årh. H. 75,5. B. 93. L. 65/119/178,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/30
En samling skeer af sølv, bl.a. et par danske barok skeer med violinformede skafter. 18.-19. årh. L. 12,5-21,7. (11)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/28
August Plum: En ung indisk kvinde henter vand. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/24
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 67,5. B. 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/20
Peter Green: Sønderjysk barok standur i kasse af bemalet træ. Sign. 18. årh. H. 212. B. 45. D. 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/18
"Orkidé" bestik af sølv. Udført hos Horsens sølvarefabrik og W & S. Sørensen. (60)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/16
Axel Aabrink: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Ax. Aabrink. Olie på lærred monteret på plade. 39 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/14
Engelsk military chest af patineret eg med greb og beslag af messing. 19. årh. H. 97. B. 92. D. 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/12
Et par toarmede stager af forgyldt bronze, modelleret med stående pan ved stamme. 19. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/9
Erdmann Encke (1843-1896) og Oskar Gladenbeck (1850-1921): Par buster af bronzepatineret metal. H. 27 og 28. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/10
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/8
Rokoko kommode af elme- og frugttræ, indlagt med marquetteri. 18. årh. H. 78,5. B. 120. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2427/6
To autografer af John Lennon og Yoko Ono fra parrets besøg på Verdensuniversitetet i Skyum Bjerge, Thy. 1970.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/4
Carl Fischer: Interiør med en læsende pige. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 85 x 67.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/2
Lågvase af marmor i klassisk stil med håndtag i form af volutter. 20. årh. H. 74/160.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt