-
2427/147
A Chinese partly gilt bronze figure of the Daoist deity Bixia Yuanjin. Ming 1368–1644. Weight 2747 g. H. 32 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/146
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 39 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/145
Hans Harder: Udsigt over Frederikslund ved Slagelse. 1868. Usigneret. Verso betegnet Hans Harder Sorø 1868. Olie på lærred. 65 x 86.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/144
Russisk pengekiste af metal, indvendigt dekoreret med navnetræk og årstal 1883. 19. årh. H. 17,5. B. 40. D. 31.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/141
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus. 18th century. Weight 357 g. H. 11.5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/138
Versace: "Medusa" bestik af sølvplet bestående af 48 dele. Udført hos Rosenthal. 20. årh. (48)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/128
Oscar Matthiesen: Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/136
Boris Krilov: Høstlandskab med arbejdende folk. Sign. B. Krilov. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Ikke solgt
-
2427/135
A Chinese gilt copper alloy figure of White Tara. 18th-19th century. Weight 364 g. H. 11 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2427/133
Hans Emil Jahn: Et norsk landskab med en brusende elv. Sign. H. Jahn 1880. Olie på lærred. 87 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/132
En samling kinesiske figurer af udskåret træ visende afstraffelsesmetoder m.m. 20. årh.s første halvdel. H. 7-8,5. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/130
Christian Clausen: Interiør fra et atelier med en kvindelig model. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/129
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus. Qianlong 1736–1795. Weight 714 g. H. 18.5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/127
Constant Troyon: Marklandskab med køer. Sign. C. Troyon. Olie på lærred. 69 x 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/126
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og underglasur blå. 18.-20. årh. H. 3-10,5. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/125
Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/124
Søren Lund: Parti med to heste, der spændes for en plov. Sign. Søren Lund 1886. Olie på lærred. 108 x 142.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/123
A Tibetan gilt metal alloy figure of a Gelugpa lama. 18th century. Weight 338 g. H. 11.5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/122
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/121
Christian David Gebauer: Parti fra en sneklædt gård med heste. Usigneret. Olie på lærred. 36 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/120
Thangka med mandala. Farvepigment på lærred. Samt figur af udskåret træ. Tibet. 19. årh. Billedfelt 24 x 24. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/119
Klassisk figur efter antik 'The Townley Diskobolos', malet kunststen. 20. årh.s begyndelse. H. 170.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/117
A Tibetan gilt copper alloy figure of Bakula, the ninth arhat. 16th-17th century. Weight 513 g. H. 12 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2427/115
Hugo V. Pedersen: To unge kvinder med guldsmykker. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 65 x 89.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2427/114
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i okseblodsglasur. Qing. Ca. 1900. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/113
Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/112
Constantin Hansen: Portræt af Anna Mathea Hammerich. Sign. Const H 1855. Blyant på papir. Lysmål 23 x 19,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/111
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus.Qianlong 1736-1795. Weight 1302 g. H. 17 cm.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
2427/110
Et par kinesiske stole af sortlakeret bambus, sekskantet sæde med gennembrudt ornamentik i ryg. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2427/93
Ebbe Sadolin, Svend Jespersen, Rasmus Harboe: Fire figurer af fajance, dekorerede i farver. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/108
Et par kinesiske emaille-sur-bisquit figurer i form af påfugle. Mrk. Zhu Maosheng. Republik 1912-1949. H. 25. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/107
Dansk flisebord af bemalet og forgyldt træ, plade med 18 hollandske fliser dekoreret i blåt, sarg med skuffe. Fliser 18. årh.s slutning. Bord 19. årh.s slutnin
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/106
Engelsk maler, 19. årh. : To personer i samtale foran et stråtækt hus. Sign. J. Moore. Olie på plade. 35 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/105
A Tibetan/Nepali gilt figure of eightarmed Avalokitesvara. 15th-16th century. Weight 402 g. H. 13 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2427/104
Fransk urgarniture af forgyldt bronze, bestående af kaminur og et par kandelabre. 19. årh.s slutning. H. 58 og 59. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/101
Lille senempire pengeskab af sortmalet jern, plint af sortmalet træ med skuffe. Danmark, 19. årh.s første halvdel. H. 96. B. 40. D. 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/103
Ubekendt maler, 19. årh.: Almueinteriør med en kvinde, der giver sine børn et æble. Utydelig sign. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/102
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld på powder blue grund. Kangxi (1668-1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/100
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/99
Marius Hammer: Art Nouveau tazza af sølv og indfattet glas samt stamme med emaljearbejde. Stemplet M. Hammer. 930S. H. 14,5 cm Diam. 16 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2427/97
Wenzel Tornøe: Et Italiensk køkkeninteriør med en kvinde, der skænker vin for en munk. Sign. Wenzel Tornøe. Olie på lærred. 49,5 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/96
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai, dekoreret i farver. Zhumaoji. Republik 1912–1949. H. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/95
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/94
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/91
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/90
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/89
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 93. B. 97. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2427/88
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/87
Art Nouveau lågpokal af sterlingsølv. Marineministeriets Ærespræmie 1910. A. Michelsen. København 1908. Vægt 919 g. H. 37 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/79
Georg Emil Libert: Parti fra den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Sign. G. E. Libert. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/85
Heinrich Buntzen: Parti fra Dyrehaven. Sign. H. B. 1881. Olie på lærred. 45 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/70
Ubekendt maler, 19. årh.: Tre kakaduer i grønlige omgivelser. Utydelig signeret. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/84
Japansk foldeskærm, dekoreret med blomstrende grene. Malt på silke. 20. årh.s begyndelse. L. 255.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/51
Effie Hegermann-Lindencrone: Fad af porcelæn. Sign. monogram. Bing & Grøndahl, 1915-1948. Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2427/83
Kinesisk skab af mørkpoleret træ. 20. årh. H. 225. B. 108. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/64
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med en bænk. Usigneret. Olie på træ. 24 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/82
Ubekendt maler, ca. 1700: Kristi sorg. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/81
Jules Moigniez, efter : Kvæg ved markgærde. Sign. J. Moigniez. Patineret bronze. Vægt 4089 g. L. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/80
Lysekrone med stel af messing med 12 svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 19. årh. H. 70. Diam. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/21
Two Chinese paintings from a series depicting scenes from events in the three kingdoms. 19th century. Framed. Visible image c. 43 x 43 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2427/67
Ubekendt maler, 19. årh.: En bjørn i kamp med et hundekobbel. Olie på lærred. Sign. monogram 1844. 53 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK