Auktion 872
Sølv /
Ældre sølv
-
876/916
Barok fad af forgyldt sølv, rigt drevet med mytologisk sceneri. Ca. 1625-1650. Vægt 1694 gr. L. 52 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1748/1505
"Jesu omskærelse" Nottingham alabast relief. 12.5 x 9.5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1735/1583
Fransk "Gammelriflet" bestik af sølv, graveret med våbenskjold for familien Laffon de Ladebat. Paris 19.-20. årh. (135)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1731/1515
Et par saucebåde af sølv med kongeligt våbenskjold. Mester Moritz Elimeyer, Dresden 19. årh.s anden halvdel. Vægt 899 gr. L. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
872/172
Dansk lågbæger af delvis forgyldt sølv. Mester Niels Holst Wendelboe, Århus 1788-1811. Vægt 190 gr. H. 11 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/171
Dansk empire tedåse af sølv. Mester Carl Fredrik Dietzel, København ca. 1815. Vægt 163 gr. H. 8,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/170
Dansk rokoko tedåse af sølv. Mester Mouritz Jensen Angel, Horsens ca. 1777. Vægt 150 gr. H. 15 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
872/167
Et sæt på 12 dækketallerkener af sterlingsølv. Karl Henrik Hansen, København 1961. Vægt 6696 gr. Diam. 28 cm. (12)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/166
Et par lågkasseroller af sølv, med stjerthanke af ibenholt. Mester Anton Michelsen, København 1847. Diam. 19 cm. L. 32 cm. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/164
Kæmpe tysk historicisme pokal af forgyldt sølv. Antagelig Hanau, ca. 1880. Vægt 4455 gr. H. 79 cm.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
-
872/161
Et par franske nyrokoko fire-armede kandelabre af sterlingsølv. Mester Georges Bachelet, Paris ca. 1880. H. 32/52 cm. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
-
872/160
Et sæt på 12 franske dækketallerkener af sterlingsølv. Henin & Cie, Paris 20. årh. Vægt 8998 gr. Diam. 26 og 27 cm. (12)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/159
Fra Prins Ferdinand og Prinsesse Carolines Sølvservice. Senempire lågskål med fyrfad af sølv, graveret med rigsvåbenet. H. 29 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/158
Et par store norske skønvirke fem-armede kandelabre af let hammerslået sølv. David Andersen ca. 1900. H. 45,5 cm. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/157
Et sæt på 16 dækketallerkener af sølv, fane med perlebort. Carl F. Christiansen og Harald Hammer. Vægt 7792 gr. Diam. 27,8 cm. (16)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/156
Engelsk dobbelt skrivetøj i skrin af sterlingsølv. Mester William Hutton & Sons Ltd., London 1927. L. 32 cm. Proveniens ØK.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/153
Dansk "Gammelriflet" bestik af sølv, delvis graveret med våbenskjold. Mester C. Werum, København 1777 og Paul Hansen, Tønder 1785-1830. (25)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/152
Et italiensk sæt på 24 dækketallerkener af sølv. Torino 1814-1824. Vægt 11822 gr. Diam. 25 cm. (24)
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/151
Barok skål af sølv, med tunget, fliget fane. Mester Christen Jensen, Købehavn 1720. Vægt 378 gr. Diam. 22,5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/146
Et par hollandske Louis XVI kandelabre af sølv til tre eller fire lys. Mester Willem Pont, Holland 1785. H. 60 cm. (2)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
872/145
Tysk barok lågkrus af sølv. Mester Hinrich Lütkens, Hamborg 1698-1708. Vægt 252 gr. H. 18 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/144
Et sæt på 12 dækketallerkener af sølv. København 1948. Vægt 6381 gr. Diam. 28 cm. (12)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/141
Dobbelt renæssance rejsebæger af delvis forgyldt sølv, tøndeformet. Mester Kaspar Bauch der Ältere, Nürnberg 1541-1583. H. 12 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/140
Et par danske Louis XVI to-armede kandelabre af sølv. Christian Hosøe, København 1780'erne. H. 23/37 cm. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/138
Fransk terrin af sølv. Paris 1776-1777. Vægt 1709 gr. L. 32,5 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
-
872/137
Norsk tedåse af sølv. Mester Jacob Beyer Hagelin, Bergen 1818. Vægt 173 gr. H. 8,5 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
872/136
Dansk barok lågkrus af sølv. Mester Thomas Hansen Pop, borgerskab Aalborg 1702-1729. Vægt 757 gr. H. 17,5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/135
"Ærespokal for danske søhelte" af delvis forgyldt sølv. Mester Arent N. Dragsted, København 1890-1894. H. 67 cm.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Ikke solgt
-
872/132
Barok duftflakon af rubinrødt glas med montering af sølv, glas graveret med franske sentenser. Ca. 1700. H. 7,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
872/130
Lille dansk ligeknækket tekande af sølv. Mester Jacob Galle, borgerskab Århus 1773. Vægt 198 gr. H. 11 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
872/129
Et par danske barok stager af sølv. Mester Johan Jørgen Schowert, København 1747. Vægt 621 gr. H. 20,5 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/128
Et par ovale kandisbakker af sølv. Mester Johan Jagenreuter, København 1759. Vægt 189 gr. L. 14 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/127
Dansk barok fad af sølv. Mester antagelig Christopher Jonsen. København 1751. Vægt 1192 gr. Diam. 37 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK