Auktion 872
872/1499
Russisk gemme-ikon med fremstilling af "Den Sidste Nadver" udført i forgyldt sølv, forgyldt metal dekoreret med cloisonné emaljearbejde.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/1494
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1493
Et par russiske prismekroner med stal af forgyldt bronze og messing, begge med vaser af turkisblåt glas og behængt med prismer. 19. årh. H. 80. Diam. 54. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/1492
Et par russiske stager af delvis forgyldt bronze, baser og lystyller af rosenkvarts. 19. årh.s slutning. H. 18. (2).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1491
Russisk søjle af mahogni og messing. 19. årh.s slutning. H. 112.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1490
Stor russisk bordlampe af drejet glas og forgyldt bronze med base af grøn marmor, ny elektrisk fatning samt skærm. 19. årh.s anden halvdel og senere. H. 90.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1488
Piotr Alexandrovich Samonov: Russisk skulptur af forgyldt og patineret bronze med en araber på en dromedar. C. F. Woerffel i Skt. Petersborg. H. 37. L. 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
872/1487
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
872/1485
Russisk lanterne af rødt glas og forgyldt bronze, behængt med prismer, indvendig belysning til ét lys. 19. årh. H. 90. Diam. 42.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1484
Russisk Louis XVI prismekrone af forgyldt messing og bronze med otte lysarme. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 80.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1483
Baltisk prismekrone med stel af forgyldt bronze behængt med prismer, 18 svungne lysarme, tre plader af blåt glas. Louis XVI form, 19. årh. H. 128. Diam. 97.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/1482
Russisk prismekrone af forgyldt messing og bronze med seks svungne lysarme. Antageligt Moskva, 18. årh.s slutning. . H. 120. Diam. 86.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/1481
Et russisk fremstillet mekanisk skrivebord af mahogni med lister af messing, efter model af Giovanni Socci. Louis XVI stil, 19.-20. årh. H. 89. B. 108. D. 81.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
872/1479
Russisk prismekrone med stel af messing, behængt med prismer og perler af slebet glas. 19. årh. slutning og senere. H. 80. Diam. 57.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/1477
Russisk Louis XVI prismekrone af forgyldt bronze, behængt med prismer, stamme af drejet lilla glas. Skt. Petersburg. 18. årh.s lsutning. H. 95. Diam. 71.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/1476
Bogreol af mahogni. England, 19. årh. H. 86. B. 56. D. 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.500 DKK -
872/1472
Rokoko kommode af nøddetræ og rosentræ, svungen profileret plade af sort marmor. Stemplet under pladen "R.Z.H". 18. årh.s anden halvdel. H. 89. B. 70. D. 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1470
George II standur af nøddetræ indlagt med marquetteri. England, 18. årh.s første halvdel. H. 227.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1467
Russisk sofabænk af mahogni. 19. årh.s begyndelse. H. 104. L. 173. D. 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
872/1466
Et par russiske senempire armstole af mahogni. Begge stemplet "R.Z.H". 19. årh.s første halvdel. (2).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
872/1465
Fransk kommode af nøddetræ, skåret med bånd, sløjfer og fakler. 18. årh.s slutning. H. 77. B. 89. D. 48.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1464
Et par russiske Louis XVI armstole af forgyldt træ. Begge stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. (2).
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1463
Russisk bord af mahogni med udskåret dekoration af forgyldt træ og gesso. 19. årh.s første halvdel. H. 76. Diam. 108.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1462
Russisk empire "bergère à oreilles" af flammet birketræ med monteringer af forgyldt bronze. Stemplet "R.Z.H". 19. årh.s første halvdel. H. 100. B. 72. D. 74.
Vurdering :
110.000 DKK -
872/1458
Russisk miniature kaminur af forgyldt bronze. Urhus 19. årh.s begyndelse. Senere urværk sign. "Barraud & Lund, Cornhill, London No. 2/7050", ca. 1870. H. 21,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1457
Russisk senempire bord af masur birk. 19. årh.s første halvdel. H. 76. B. 113. D. 72.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1456
Et par russiske senempire armstole af masur birk. 19. årh.s første halvdel. (2).
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1455
Ovalt russisk Louis XVI bord med marquetteri af frugttræ. Stemplet "R.Z.H". 18. årh. slutning. H. 72. B. 88. D. 57.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1454
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1453
Russisk empire billederamme af mahogni med rundt billedfelt af forgyldt bronze, prydet med blomster og bladværk. 19. årh. 18 x 18. Billedfelt lysmål diam. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
872/1452
Et par russiske konsoller af mahogni indlagt med messing og med beslag af patineret bronze. 20. årh. H. 83. B. 110. D. 47.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
135.000 DKK -
872/1451
Russisk nyrokoko ramme af forgyldt bronze, støbt med gadroneret billedkant samt muslinger og bladværk. 19. årh.s midte. 40 x 34. Billedfelt 29,5 x 25.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1450
Russisk pejseforsats af forgyldt bronze, støbt med balustrade og gitter, guirlander, løvehoveder og vaser. 19. årh.s første halvdel. H. 52. B. 125.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1449
Russisk nyrokoko pejsesæt af forgyldt bronze, bestående af stativ, tang, ilddrager og skovl. 19. årh.s første halvdel. H. 86. (4).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1446
Russisk Louis XVI prismekrone med blåt glas, otte svungne lysarme. 18. årh.s slutning eller tidlig 19. årh. H. 110. Diam. 88.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1445
Russisk Louis XVI chatol. Stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. H. 117. B. 95. D. 60.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
872/1443
Stor russisk Gudsmoderikon. Træpanel med forgyldt baggrund monteret med ritza og halo af rigt punslet og drevet sølv.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1442
Stor russisk festdagsikon, centralt med opstandelsen omgivet af ortodokse festdagsmotiver. Tempera på træpanel. 19. årh. 54 x 43,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1441
Novgorod-skolen, 17. årh.s slutning: Stor Russisk Ikonstas kirkeikon med fremstilling af den "Den Hellige Treeinghed". 78 x 64,5.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
450.000 DKK -
872/1440
Jaroslavl-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Jesu fødsel, Tempera på træpanel. 44,5 x 36.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1439
Novgorod-skolen, 16. årh.: Stor russisk kirkeikon med fremstilling af Kristi nedtagelse fra korset. Forsænket billedflade. Tykkelse 26 mm. H. 90.5. B. 66.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK Hammerslag:
4.600.000 DKK -
872/1438
Novgorod-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Skt. George og dragen. Tempera på træ med forsænket billedflade. 30 x 23,5.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
2.200.000 DKK -
872/1437
Novgorod-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Jesu indtog i Jerusalem. Tempera på træ. 56 x 43.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
2.400.000 DKK -
872/1436
Novgorod-skolen, ca. 1500: Stor russisk ikonostas kirkeikon forestillende Ærkeenglen Skt. Mikhail. Temepra på træpanel med forsænket billedflade. 127,5 x 55.
Vurdering :
4.100.000 DKK -
872/1435
Novgorod-skolen, 16. årh.s slutning: Russisk ikon med fremstilling af Guds engel giver flokken til Flor og Lavr. Tempera på træ. 33 x 25,5.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
480.000 DKK -
872/1434
Novgorod-skolen, 16. årh. : Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen med barnet "Vladimirskaya". Tempera på træpanel, forsænket billedflade. 21 x 16.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
2.000.000 DKK -
872/1433
Charles Bance og Russisk maler, 18.-19. årh.: Militærparade ved Fyrst Saltykovs Palæ samt "Cavallerie Imperiale Russe ...". (2).
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1432
Nicolas de Larmessin IV, Charles Louis Simonneau, 18. årh.s begyndelse: Slaget ved Liesna 1708 og Slaget ved Poltava 1709. Usigneret. Kobberstik. 52 x 72. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/1431
Pierre-Laurent Auvray, Claude Niquet I, Karl Petrovich Beggrov, 18.-19. årh.: En samling af fem prospekter fra Skt. Petersborg. (5).
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1430
Coronation Album of Alexander III and Maria Feodorovna: Description du sacre et du couronnement [...] 1883.
Vurdering :
872/1429
Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky: Sommerdag med en dreng, der spiller citar for pigerne ved en lade. Sign. N. Bogdanoff-Belsky 1934. Olie på lærred. 99 x 112.
Vurdering :
400.000 DKK Ikke solgt
872/1428
Konstantin Ivanovich Gorbatov: Vinterdag i en russisk provinsby. Sign. K. Gorbatov 1918 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 16 x 26.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/1426
Alexander Nicolajevich Averin: En ung kunsterinde på stranden. Sign. Averin (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 90 x 120.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1425
Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky: I en russisk kirke. Sign. N. Bogdanoff-Belsky. Olie på plade. 27 x 22.
Vurdering :
150.000 DKK -
872/1424
Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky: Tre russiske piger i farveriger kjoler og hovedtørklæder læser i et blad. Sign. N. Bogdanoff-Belsky. 22 x 26.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/1423
Feodor Vasilievich Sychkov: Russisk pige i blå frakke og rødt hovedtørklæde ved en hegn. Sign. F. Sychkov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 54 x 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1422
Abram Efimovich Arkiphov: Sommeraften med fiskerbåde ved en russisk havneby. Sign. Arkipov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 51 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
800.000 DKK -
872/1421
Konstantin Nikolaevich Filippov: Folkeliv ved en landevej i Kaukasus. Sign. N. Filippov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 70 x 102.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
872/1419
Karl-Fridrik Petrovich Bodri: En ung musiker i dybe tanker foran Kremls mure. Sign. K. Bodri 1849 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 83 x 67. Uindramme
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
872/1418
Russisk maler, 19. årh.s midte: Interiør fra Saltykov Paladset i Skt. Petersborg med Fyrst og Fyrstinde Saltykov. Usigneret. 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1417
Nicolai Egorovich Svertchkoff: På vej hjem. Vinterlandskab med en russer og heste ved solnedgang. Sign. N. Svertchkoff 1880. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1416
Sergej Semenovich Voroshilov: Trojkakørsel i Rusland ved vintertide. Sign. S. Voroshilov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 55 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK