Køb samtidskunst og støt BørneTelefonen
Hos Bruun Rasmussen har vi et markant fokus på samtidskunst. Som et led i denne strategi holder vi nu en velgørenhedsauktion med 36 værker doneret af førende danske samtidskunstnere. Auktionen er resultat af et samarbejde mellem os, Curated by Jens-Peter Brask og Børns Vilkår. Kunstværkerne sælges uden salær, og overskuddet går ubeskåret til BørneTelefonen.
Samtidskunst som centrumDet er en stor fornøjelse nu for anden gang at samarbejde med Curated by Jens-Peter Brask, hvis ejer af samme navn kuraterer kunst for private, organisationer, gallerier og museer over hele verden. Sammen med ham og en række af de mest toneangivende navne på den danske samtidskunstscene er vi gået sammen om at rejse penge til Børns Vilkår. Samarbejdet ligger i forlængelse af vores ønske her i auktionshuset om at være med til at sætte dagsordenen, når det gælder salg og formidling af den kunst, der udfolder sig omkring os lige nu og her i samfundet. Med tre typer auktioner har vi platformen til at kunne sælge alle typer af samtidskunstværker af både anerkendte og upcoming kunstnere – uanset om det gælder almindelige salg eller dem med et velgørende formål. |
|
|
Børnene ringer forgævesDenne gang er der et velgørende sigte med vores auktion over samtidskunst. Formålet er specifikt BørneTelefonen, der siden 1987 har været drevet af organisationen Børns Vilkår og er et rådgivningstilbud til børn med forskellige udfordringer i deres liv. BørneTelefonen er i dag i en situation, hvor der er et hidtil uset behov for flere økonomiske midler, da forskellen mellem antal henvendelser fra børn og antal besvarelser i den anden ende fra voksne rådgivere er alt for stor. Med andre ord ringer tusindvis af udsatte børn og unge desværre forgæves til BørneTelefonen. |
Generøse kunstnerdonationer
På velgørenhedsauktionen har man mulighed for at støtte den ualmindeligt gode sag og samtidig erhverve fantastiske værker af de 36 talentfulde danske samtidskunstnere, der har doneret direkte til auktionen og Børns Vilkårs afgørende arbejde omkring BørneTelefonen.
Auktionen er kun blevet en realitet på baggrund af de generøse donationer fra følgende kunstnere: Christian Lemmerz – Rasmus Eckhardt – Martha Hviid – Jacob Bjørn – Peter Birk – Sabe – Martin Bubandt – Simon Sebastian – Farshad Farzankia – Mie Olise Kjærgaard – Michael Kvium – Balder Olrik – Martin Bigum – Coline Marotta – Anna Stahn – Anna Sørensen – Kinga Bartis – Søren Sejr – Søren Solkær – Asger Dybvad Larsen – Maria Rubinke – Kristian Touborg – Anders Scrmn Meisner – Anders Brinch – Victor Ash – CMP – Mathias Malling Mortensen – Lars Christensen – Sune Christiansen – Mads Guldager – Carsten Beck – Luca Bjørnsten – Julie Nord – Dan Schein – Benny Bee – ZUSA.
Vi håber, at mange vil være med til at byde værkerne højt op – der er ikke grund til andet! |
|

Curated by Jens-Peter Brask, Bruun Rasmussen & Børns Vilkår
Tirsdag 29. marts kl. 19
For yderligere information, kontakt os venligst:
|
Niels Boe-HauggaardNiels Boe-HauggaardAfdelingsleder / København |
|
Kathrine EriksenKathrine EriksenVurderingssagkyndig / København |
|
Peter BeckPeter BeckVurderingschef / Aarhus |