Alle emner
2420/707Lyngby
Kirsten Kjær: Portræt. Sign. Kirsten; sign. og betegnet på bagsiden "Malt på Island 1957". Akryl på lærred. 36 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/708Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: Komposition, 1972. Tryksign. 00508/4200. Serigrafi i farver. Lysmål 99 x 69.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/709Lyngby
Paul René Gauguin: Uden titel. Sign. Paul René Gauguin 64. Relief af kobber og mixed media. 49 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/710Lyngby
Gun Gordillo: "Blue Hour". Tæppe af uld, dekoreret med komposition på blå bund. Ege Artline. 339 x 248.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2420/711Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2420/712Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/713Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/714Lyngby
Peter Rothmeier Ravn: "This Is How I Move On", 2012. Sign. Olie på lærred. 60 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2420/715Lyngby
Jais Nielsen: Engel. Sign. Jais 36. Oliekridt på papir. Lysmål 58 x 41.
Vurdering :
2420/716Lyngby
Folmer Bendtsen: Motiv fra Sydhavn. Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på plade. 34 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2420/717Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer og hus. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2420/718Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/719Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2420/720Lyngby
Mie Mørkeberg: Tsunami. Sign. Mie Mørkeberg 2013. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 46 x 63.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2420/721Lyngby
Jais Nielsen: Studie til Sankt Elisabeth Hospital. Sign. Jais. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/722Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2420/723Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen 63, 18/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2420/724Lyngby
Palle Nielsen: Opus 502 fra "Serie Uden Navn". Sign. PN 70. Linoleumssnit på Japanpapir. Lysmål 24 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/725Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky 1990, 6/99. Litografi og ætsning i farver. Bladstørrelse 67 x 51.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2420/726Lyngby
Tom M. Jensen: To kompositioner. Begge sign. på bagsiden. Olie på plade. 28 x 24. (2)
Vurdering :
2420/727Lyngby
Gottfred Eickhoff: Studie af en siddende kvinde. Sign. Eickhoff. Pen og akvarel på papir. Lysmål 18 x 28.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/728Lyngby
Hjalmar Bull: Opstilling. Usign. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2420/729Lyngby
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. JV 26-9-78 samt betegnet på blændrammen. 28 x 35 og 24,5 x 29. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/730Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. VSO. Olie på papir monteret på plade. 27 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/731Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2420/732Lyngby
Axel Salto: Antilope. Sign. Salto, eget tryk 1928. Træsnit på papir. Bladstørrelse 47 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2420/733Lyngby
Ludvig Karsten: Modelstudie. Sign. L. Karsten med dedikation til Erik Strøyberg. Kul på papir. Lysmål 24 x 25.
Vurdering :
2420/734Lyngby
J. F. Willumsen: Kvindeportræt. Sign. J.F.W. 1904. Blyant på papir. Bladstørrelse 34 x 23.
Vurdering :
2420/735Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Fad af porcelæn dekoreret med stjerne og fugl. Sign. CHP 1994. 51 x 41. D2
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2420/736Aarhus
Kay Christensen: Interiør, 26. feb. 1966. Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/737Lyngby
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 66 x 50. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/738Lyngby
Carl Falbe-Hansen: Gadeparti. Sign. C. Falbe-Hansen 65. Olie på lærred. 39 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/739Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/740Lyngby
Christian Lemmerz: Uden titel. Christian Lemmerz 97, 15/37. Radering og akvatinte i farver. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2420/742Lyngby
Edmond Maurus: "Air Union Golden Ray", 1927. Usign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 82 x 62.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2420/743Lyngby
Jesper Knudsen: "I feel strange", 2001. Sign. JK; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/744Lyngby
Olaf Rude: To herreportrætter. Sign. Olaf Rude. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 25. (2)
Vurdering :
2420/745Lyngby
Maurice Estève: “Java vrillée”, 1977. Sign. Estève, 58/95. Litografi i farver. Bladstørrelse 80 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2420/746Lyngby
Ansgar Elde: To relieffer. Én sign. Delvist dekoreret og glaseret lertøj monteret på træ. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2420/747Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2420/748Lyngby
Hans J. Wegner: "Y-stole". Sæt på fire armstole af bøg med auberginefarvet papirgarnsflet. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2420/749Lyngby
Poul Henningsen: “PH 4/3”. Et par bordlamper med skærme af hvidlakeret aluminium, stamme af forkromet stål. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/750Lyngby
Friedensreich Hundertwasser: Komposition,1971/72. Tryksign. 00422/3000. Serigrafi i farver. Lysmål 47 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2420/751Aarhus
Allan Schmidt: "Januar", Sign. AS. Olie på lærred. 59 x 45.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2420/752Aarhus
Axel Salto: Fire kompositioner. Sign. Salto, eget tryk hhv. 1933 0g 1934. Træsnit. Lysmål hver 26 x 33. (4)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2420/753Aarhus
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2420/754Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,5/2". Bordlampestel af bruneret messing.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/755Lyngby
Poul Henningsen: "PH-1/1". Reservedele bestående af fatningshus af bakelit samt ravfarvede glasskærme.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/756Lyngby
Poul Henningsen, Vilhelm Lauritzen, m.fl.: Reservedele af bakelit og bruneret messing. Udført hos Louis Poulsen, 1930-1940'erne. (9)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/757Lyngby
Jo Hammerborg: "Nordlys". Et par væglamper af messing. Skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2420/758Lyngby
Jo Hammerborg: "Nordlys". Et par dobbelt væglamper af messing. Skærme af opalglas. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2420/759Lyngby
Poul Henningsen: “PH-80”. Bordlampe med forkromet stamme på sortlakeret fod, skærme af hvid akryl.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/760Lyngby
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med skærme af opalglas.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/761Lyngby
Kaare Klint: "Kip-lampe". Et par væg/bordlamper med stel af messing med greb af vinyl. H. 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/762Lyngby
Hans J. Wegner: Pendel af sortlakeret metal med hejsefunktion, bøjle af børstet stål. Udført hos Pandul. H. 38. Diam. 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/763Aarhus
Knud Nielsen: Uden titel, 1963. Sign. Knud Nielsen med datering på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2420/764Aarhus
Peter Nicolaisen: Bygninger ved havet. Sign. PN. Olie på lærred. 80 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/765Aarhus
Sigurd Resell: “Falcon”. Hvilestol med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort, dybthæftet skind.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/766Aarhus
Knud Friis, Elmar Moltke Nielsen: Rektangulært spisebord af massiv fyr. Hirtshals Savværk. H. 70. L. 200. B. 99.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2420/767Aarhus
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2420/768Lyngby
Poul Henningsen: “PH-2/1”. Tre pendler med forkromet fatningshus, skærme af flerlags opalglas. (3)
Vurdering :