2420/​755

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-1/1”. Reservedele bestående af fatningshus af bakelit, skærmholder mærket “patented” og “PH-1” samt M-1 mellemskærm og U-1 underskærm af ravfarvet glas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.

Alders og brugspatina herunder ridser og mærker. Fatning mangler. Skærme med mindre kanthak.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

17 bud

807891 4.000 DKK
933068 (Autobud) 3.800 DKK
807891 3.800 DKK
933068 (Autobud) 3.600 DKK
513742 3.400 DKK
933068 (Autobud) 3.200 DKK
513742 3.000 DKK
933068 (Autobud) 2.900 DKK
513742 2.800 DKK
933068 (Autobud) 2.700 DKK
801488 2.600 DKK
933068 (Autobud) 2.500 DKK
1106678 2.400 DKK
933068 (Autobud) 2.300 DKK
1106678 2.200 DKK
933068 2.100 DKK
1106678 2.000 DKK