Alle emner
2418/73
Vilhelm Groth: "Aften ved Aalsgaard". Sign. Vilh. Groth 1889. Olie på lærred. 66 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/72
Knud Kyhn: Isbjørn i kamp med en sæl. Figurgruppe af porcelæn. Royal Copenhagen. 1108. L. 36.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2418/71
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2418/70
Emanuel A. Petersen: Solnedgang over Godthåbsfjorden, Grønland. Sign. Olie på lærred. 52 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2418/69
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2418/68
Lille George II lampetspejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. England. Ca. 1760. H. 63. B. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2418/67
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Et par blomsteropstillinger. Usignerede. Olie på lærred. Hver 95 x 71. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2418/65
Engelsk regency 'library armchair', armstol af fletværk og mahogni, sæde og ryg med hynder af rødt læder. 19. årh.s første halvdel.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/63
Kinesisk huanghuali stand, rektangulær form. 18. årh. Vægt 408 g. H. 8 cm L. 33 cm B. 17 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2418/62
Nain tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. 20. årh. 250 x 164.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2418/64
Johannes Larsen: Seks motiver. Tryksign. Træsnit på japanpapir. Bladstørrelse 23 x 31-36 x 50. Uindrammet. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/45
Kinesisk Longquan celdadonglaseret skål. Song dynasti 960-1279. H. 7,5 cm Diam. 17 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2418/60
Tre kinesiske bogopslag med seks erotiske kompositioner. Akvarel på papir. Qing. 19. årh. Lysmål 23,5 x 20,5. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/59
Fransk spejl i ramme af forgyldt træ. Regence form, 19. årh.s midte. H. 130. B. 73.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2418/55
C. F. Sørensen: Kystparti med udsigt til Sønderborg Slot. Sign. C. Frederik Sørensen 1858. Olie på lærred. 20 x 28,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2418/58
Johannes Larsen: Studie af vinger fra ænder. Sign. monogram, 7 febr. 1922. Tusch på papir. Lysmål 23 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/56
Sidebord af mørkbejdset nøddetræ, rigt dekoreret med forgyldte beslag. Louis XVI form. 20. årh. H. 70. Diam. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2418/54
Regency form tekande af sølv, A. Dragsted, København 1919. Endvidere kaffekande, sukkerskål og flødekande stemplet P. Vægt 1750 g. (4).
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/53
Fransk chaiselong/ solstol med fodskammel af formbøjet træ og rattan fletværk i farver. Ca. 1930. H. 102. B. 72,5. L. 138/ 187.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/52
Johannes Larsen: Flyvende gøge. Sign. monogram, Nov 23. Tusch på papir. Lysmål 20 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2418/44
Rokoko konsolskab af nøddetræ og rosentræ, front med låge. 18. årh. H. 85. B. 57. D. 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2418/48
Et par empire prydvaser af patineret bronze med forgyldte beslag i relief. 19. årh.s begyndelse. H. 42. (2E1
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2418/49
Anthonore Christensen: "Humle og Tjørn". Sign. monogram. Olie på lærred monteret på malepap. 39 x 25.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2418/51
Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. H. 11.5-15.5 cm. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2418/37
Frans Schwartz: Portræt af en lyshåret ung kvinde med fletning. Sign. monogram. Olie på træ. 45 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2418/50
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2418/47
Junghans Ato magnetpendel skelet bordur af messing under glaskuppel, serienr. 523521. Tyskland, ca. 1950/60. H. 22,5. B. 21,5. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/46
Johannes Larsen: Studie af en vinge fra en and. Sign. monogram, 15-2-22. Tusch på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/43
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Casa del Portinaio i Villa Borgheses have i Rom. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 33 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/42
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret med fisk. Monteret som bordlampe. Sign. Tong Huaju. Sen Qing/Republik. H. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/41
Fransk bordur i kasse af forgyldt bronze og zink, skive af hvid emalje. 19. årh.s anden halvdel. H. 31. B. 38. D. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2418/40
Carsten Henrichsen: Nordsjællandsk landskab med udsigt til antageligt Arresø. Sign. Olie på lærred. 50 x 41.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2418/39
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Ikke solgt
2418/38
Engelsk Georg III chatol af nøddetræ med skrå skriveklap. 18. årh.s. slutning. H. 104. B. 105. D. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/36
Engelsk Georg III tedåse af frugttræ i form af pære. Ca. 1800. H. 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/35
Byarums Bruk: Havemøblement 'fern leaf pattern' af hvidlakeret aluminium. Sverige, 20. årh. Bænk L. 144. Bord H. 72. Diam. 65. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2418/33
Tre kinesiske stande en miniature af zitan og rodtræ. 18/19. årh. Vægt 825 g. H: 27,5-31,5 cm. (3)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
2418/32
Barok chatol af egetræ, overskab med to låger. 18. årh. H. 217. B. 121. D. 57/94.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/29
Et par piedestaler af messing og grøn marmor. Empire form, 20. årh. H. 114. B. 29. D. 29. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2418/28
Ubekendt maler, 17./18. årh.: Religiøs scene. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 117.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/27
Tre små kinesiske penselbægre, bitong, af huanghuali og hardwood. 18. årh. Vægt 238 g. H. 9,5-10 cm. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2418/26
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2418/24
Bertel Thorvaldsen, efter: “Barndom/forår”. Cirkulær plakette af gips. Diam 70.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2418/19
Vilhelm Kyhn: Parti fra Norge med udsigt mod Sandefjord. Sign. Kyhn, Sandefjord 6/7 73. Olie på lærred. 34 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/23
Dansk rokoko spejl af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 101. B. 46.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2418/22
Christian Blache: Kystmotiv fra Hirtshals en overskyet dag. Sign. Chr. Blache, Hirtshals 1912. Olie på lærred. 39 x 64.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2418/21
Thailandsk buddha af forgyldt bronze siddende på tredelt trone. 19. årh. H. 36 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2418/20
Rokoko dragkiste af rødmalet egetræ, svungen ligeknækkede sider og front med fire skuffer. 18. årh. H. 106. B. 138. D. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/11
To russiske ikoner, begge med ritza af messing, én i ramme. Ca. 1900. Varierende mål. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2418/18
"Elisabeth". Bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik og W & S Sørensen. Vægt ca. 1645 g. (66)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2418/5
Stor russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimirskaja. Tempera på træpanel. 19. årh. 91 x 63 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/16
Adolph Larsen: "Landskab fra Silkeborgegnen". Sign. Adolph Larsen 1933. Olie på lærred. 83 x 122.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2418/15
Kinesisk krukke af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med de otte Udødelige. Låg af træ. 19. årh. H. 20.5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2418/12
Et par stager af patineret og delvist forgyldt bronze. 19. årh.s. slutning. H. 26,5. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2418/14
Rokoko hængevitrine af polykromt bemalet træ. H. 18. årh. H. 89. B. 93. D. 27.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/13
Eleonore Tscherning: Udsigt fra Østerbrogade mod Sankt Jakobs kirke. Sign. monogram 188? Olie på malepap. 23,5 x 30.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2418/4
Karl Kaufmann: Parti fra Canal Grande i Venedig. Sign. C. Kaufmann 1894. Olie på lærred. 70 x 106.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2418/9
Et lille kinesisk penselbæger, bitong, af huanghuali. Qing 18. årh. Vægt 95 g. H. 9,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2418/8
Stort engelsk Gateleg Table af egetræ. Klassisk form. Af nyere dato. H. 72. L. 210. D. 50/140.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/6
"Musselmalet Riflet, Halvblonde og Helblonde". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. (103)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2418/1
I. L. Jensen: En gren, tung af modne gule blommer. Sign. I. L. Jensen. Olie på mahogni. 16 x 22,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK