Alle emner
2418/670
Martin Bigum: "Girlfriends". Sign. Martin Bigum 18, 17/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 34 x 49. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2418/668
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Model. Usign. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2418/669
Asger Jorn, (om Asger Jorn) af forskellige forfattere: Fem bøger. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2418/645
Edvard Kindt-Larsen, tilskrevet: Sofabord af teak. Antageligt snedkermester Gustav Bertelsen. H. 51. Diam. 104.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2418/667
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 93/99. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 52.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2418/666
Erik Olovsson: "Indefinite vases". To skulpturelle vaser med stand af poleret, blåbroget granit. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2418/665
Henry Heerup: Danmark Post. Udkast til frimærke. Sign. Heerup. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/664
Hans Scherfig: “Flamingoer”. Sign. Scherfig 1978, 156/295. Litografi i farver. Lysmål 42 x 26.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2418/658
Ulrich Kvist: "Hver fugl sin by". Sign. Ulrich Kvist med titel på bagsiden. Olie på masonit. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2418/652
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 2005, E.A. 1/4. Litografi i farver. Trykt hos Edition Copenhagen. Bladstørrelse 77×55,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2418/662
Peter Nyborg: "Arrows of Shetland", 1997. Sign. Nyborg 97; Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2418/661
Nobuyoshi Araki: Uden titel. Sign. Araki på bagsiden. Polaroid. Bladstørrelse 10,5 x 9. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2418/660
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 1/10. Ætsning i farver. Bladstørrelse 54 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/659
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/654
Herdis Gelardi: Opstilling med blomster i kande. Sign. Herdis Gelardi. Olie på masonie. 55x45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2418/656
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2418/657
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/655
Poul Anker Bech: "Skyer”. Sign. Poul Anker Bech, 5/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2418/641
Poul Kjærholm: "PK 1". Et sæt på tre stole med stel af stål. Udført hos E. Kold Christensen. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2418/653
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2418/651
Corneille: To kompositioner. Begge sign. og nummereret. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2418/650
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol betrukket med blåligt møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/649
Rasmus Eckhardt: "Dandy", 2022. Ed. A/P 2/2. LED værk. 48 x 85.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2418/648
Severin Hansen Jr.: Sybord af palisander med garnkurv af flet og “skjult” skuffe i sarg. H. 50. L. 59. B. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/647
Otto Pedersen: Stående kvindelig figur. Sign. Otto P. Figur af udskåret og bejdset træ. H. 118.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2418/646
Trine Boesen: "Winther Summer II". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2418/644
Poul Kjærholm: Rektangulært bord med plade af sortlakeret træ, ben af forkromet stål. H. 65,5. L. 100. B. 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2418/639
William Joseph Anastasi: "Pocket Drawing". Sign. J Anastasi. 10/26. Radering. Bladstørrelse 40 x 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2418/643
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2418/642
Jesper Knudsen: "Tigerman", 2000. Sign. Jesper Knudsen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2418/640
Jørgen Nash: ”Månen kredser om Saturn”. Usigneret. Mixed media. 101 x 59.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2418/638
Bruno Mathsson: "Karin". Et sæt på fire lænestole med stel af forkromet stålrør. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2418/637
Niels Larsen Stevns: "Tranmosegård". Usign. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 54 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/636
Jan Esmann: "Beating Kitsch", 2000. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 150.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2418/635
Bruno Mathsson: Otte stole med stel af ask, sæde og ryg udspændt med kanvas. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/633
Gutte Eriksen: Bordskål og kande af hårdbrændt lertøj. Dekoreret med gråblå Boraxglasur. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2418/634
Parmo Baslund: Komposition. Sign. Parmo Baslund. Olie på plade. 61 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2418/632
Bruno Mathsson: Skænk af ask med skydelåger af aluminium. H. 72. L. 210. D. 46.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2418/631
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2418/630
Frits Henningsen: Et par armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med patineret skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2418/629
Aage Sørensen: Opstilling med vase og en citron på et bord. Sign. AaS, 48. Olie på lærred. 90 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2418/628
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2418/627
Hans J. Wegner: "AP 20". To pers. sofa med ben og "negle" af eg. Betrukket med mørkegrå uld. L. 130.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
2418/621
Kaare Klint: Rektangulært sofabord med top af massiv teak, underliggende hylde. H. 54. L. 75. B. 53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2418/626
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2418/625
Ebba Carstensen: Høstlandskab med rygvendt figur, 1956. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 71 x 97.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2418/624
Georges de Feure: Fire Art Nouveau salonstole af Fransk nøddetræ. Opsat på tilspidsende ben med stiliseret, udskåret ornamentik i relief. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2418/622
Erik Hoppe: Motiv fra Søndermarken. Sign. Hoppe. Akvarel på papir. Lysmål 54 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2418/623
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Fire sortlakerede armstole, sæder af flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2418/620
Rud. Rasmussen: 10 stole med stel af eg, betrukket med brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussen. 1930'erne. (10)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2418/618
Kaare Klint: Cirkulært sofabord af mahogni med kehlet kant og underliggende hylde. H. 52. Diam. 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/601
Loui Michael: Komposition. Sign. Loui Michael 1970. Olie på lærred. 112 x 133.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2418/619
Per Valentin: "Morphs". Usign., Edition 5. C-Print i farver. Lysmål 84 x 94.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2418/617
Mogens Koch: Reolvæg af massiv mahogni bestående af fire bogkasser og fire sokler. H./B. 76. D. 27,5. (8)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2418/616
Sussi Trampedach: Uden titel. Sign. Sussie Trampedach. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2418/607
Henry Heerup: "Aarstiderne". Sign. Heerup, 232/999. Litografi i farver. Lysmål 49 x 137.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2418/615
Ubekendt keramiker: Vægrelief af lertøj modelleret med grønlandsk inspirerede figurmotiver. Dekoreret med polykrome glasurer. Sign. Vilsen. 61 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2418/614
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2418/613
Gerd Woll: Edvard Munch. Complete Paintings. Catalogue Raisonné. Vol. I-IV. Udgivelsesår 2009. 33 x 27. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2418/612
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". Kaffekande af porcelæn, dekoreret med rosa glasur. Tryksign. monogram, 14181. Kgl. P. H. 22,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2418/611
Jens H. Quistgaard: Isspand af massiv palisander. Udført og stemplet hos Nissen, Langå. H. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK