Heinrich Fischer
Dobbeltkapsel lommeur af 18 kt. guld. Grande & petite sonnerie og minutrepetition. Ankerkang og kroneoptræk. Tredelt emaljeskive med sorte arabertal og blåanløbne stålvisere. Skyder kl. 6 til indstilling af “grande sonnerie”, “petite sonnerie” og “silence”. Knap kl. 12 til aktivering af repetering. Støvkapsel af 18 kt. guld. Glas over værket. Kæde af 14 kt. guld. Denne vejer ca. 37 g. Uret vejer ca. 134 g. Ø 56,5 mm. 1900–1910'erne.
Værket er en schweisisk ebauche fra slutningen af det nittende århundrede. Heinrich Fischer etablerede sin virksomhed i Kolding i 1904. Han oprettede filial i Norge i 1907. Litt.: Ingvordsen, Jens: Urmagere i Danmark før år 1900.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket i pæn stand, men uret kræver et eftersyn. Skive med enkelte små mærker lang kanten. En 2 mm hårrevne i midten af skiven.
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
26 bud