Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Studie af hovedet af en edderfugl. Sign. monogram 7/1–55. Vandfarve og pen på papir. 22,5×28,5. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet fra kunstnerens efterkommere til i dag.
Hjørnerne med huller efter tegnestifter.
Kunst på papir, 8. august 2022
27 bud