906/​180

Kongeligt udtræksbord af sortstafferet mahogni og mahognibejdset bøgetræ, fem tillægsplader. Påmalet inventarnummer fra Amalienborg “A 665” samt Frederik VIII's brandstemplede monogram med krone. Historicisme, 19. årh.s slutning. H. 77. Diam. 220. L ialt 530.

Proveniens: Bordet, der formentlig er udført af kongelig hofstolemager C.B. Hansen, datidens mest velanskrevne danske møbelsnedkeri, stod oprindeligt i Frederik VIII's Palæ på Amalienborg - i dag bolig for kronprinsparret - men overgik ved Frederik VIII's død i 1912 til datteren prinsesse Thyra (1880–1945), som overførte det til ejendommen Amaliegade 22. Her havde prinsessen livet igennem sin københavnerresidens, og også efter hendes død i 1945 forblev bordet på adressen, hvor de har befundet sig frem til fornylig.

Møblementet er afbildet i Christian Ellings bog Frederik VIII's Palæ paa Amalienborg, s. 67.

Ældre møbler, kunsthåndværk, tæpper og våben, 2. marts 2022

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK