915/​38

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

“Sommereftermiddag” (Marie i haven). Sign. monogram 1918–34. Olie på lærred monteret på træ. 142×172.

Udstillet: Den Frie Udstilling 1935 nr. 220.

Proveniens: Billedhugger Hans Syberg (1895–1979), søn af Fritz og Anna Syberg. Bruun Rasmussen auktion 736, 2004 nr. 531, afb. s. 256.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK