1947/​614

Dansk design

Tidsskriftet “Bygge & Bo”. 37 hæfter af tidsskriftet fra perioden 1947–1963. (37)

“Bygge & Bo” er et vigtigt tidsskrift, som beskriver dansk møbeldesign og dansk kunsthåndværk i perioden 1930–1970. Det indeholder artikler og billeder fra Københavns Snedkerlaugs udstillinger, Købestævnet i Fredericia, Kunsthåndværkets Forårsudstillinger. Heri finder man fotos, artikler og annoncer med Hans J. Wegner, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Poul Kjærholm, Axel Salto, Kay Bojesen, Georg Jensen o.m.a. (37)

Bestående af

1947. Hefte 2 & 3.

1948. Hefte 2–4.

1949. Hefte 1–4.

1950. Hefte 1.

1952. Hefte 1–3.

1953. Hefte 3 & 4.

1954. Hefte 2 & 3.

1955. Hefte 1–4.

1956. Hefte 1–4.

1957. Hefte 2.

1958. Hefte 1–4.

1959. Hefte 4.

1960. Hefte 1 & 4.

1961. Hefte 1–3.

1962. Hefte 1 & 4.

1963. Hefte 3.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mange med løse omslag. Enkelte mangler forsider.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

16 bud

4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK