Dansk design
Tidsskriftet “Bygge & Bo”. 37 hæfter af tidsskriftet fra perioden 1947–1963. (37)
“Bygge & Bo” er et vigtigt tidsskrift, som beskriver dansk møbeldesign og dansk kunsthåndværk i perioden 1930–1970. Det indeholder artikler og billeder fra Københavns Snedkerlaugs udstillinger, Købestævnet i Fredericia, Kunsthåndværkets Forårsudstillinger. Heri finder man fotos, artikler og annoncer med Hans J. Wegner, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Poul Kjærholm, Axel Salto, Kay Bojesen, Georg Jensen o.m.a. (37)
Bestående af
1947. Hefte 2 & 3.
1948. Hefte 2–4.
1949. Hefte 1–4.
1950. Hefte 1.
1952. Hefte 1–3.
1953. Hefte 3 & 4.
1954. Hefte 2 & 3.
1955. Hefte 1–4.
1956. Hefte 1–4.
1957. Hefte 2.
1958. Hefte 1–4.
1959. Hefte 4.
1960. Hefte 1 & 4.
1961. Hefte 1–3.
1962. Hefte 1 & 4.
1963. Hefte 3.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mange med løse omslag. Enkelte mangler forsider.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
16 bud