Samling sølv og sterlingsølv bestående af to opsatser med låg, tre sennepskrukker og to strøbøsser. Mestre Peder Kragh, etableret i Randers ca. 1812, Nicolai B. Lorentzen, København, 1835 m.fl. Danmark og England, 19.-20. årh. Vægt ekskl. glasindsatse ca. 685 gr. H. 7,5–18,5. (7)
Mindre buler, ridser og mærker. Sennepskrukke på fod med defekt glasindsats, der sidder fast - ej vejet med. Højeste opstats med låst lågknop. Glasindsats med mindre afslag og slebet kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019