2131/​126

Ole Kreutzmann m.fl. (f. Grønland 1898, d. 1983)

En samling grønlandica af udskåret tand og ben, bestående af hvalrostand med dele af overkæbe, skåret med dyr og inskription “Egedesminde 1948”. H. 42,5; figur af udskåret hvalrostand i form af enuit. Sign. O.K. H. 11; broche af ben i form af isbjørn og halskæde med polerede perler af ben. Broche H. 2. L. 4; papirkniv af tand. L. 19,5; samt dele af ophæng af skind med små figurer af udskåret tand i form af dyr, fugle og fangere. Grønland 20. årh.s midte. (6)

Hvalrostand kan ikke stå af sig selv, delvis gulnet. Figur med revner samt skade ved fod. Papirkniv med reparation og afslag på spids. Skind udtrørret og knækket.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK