921/​82

Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)

“Jeg Skulde si'e fra Mo'er”. Almueinteriør fra Fanø med et barn, der besøger sin bedstemoder. Sign. J. Exner 1892. Olie på lærred. 51×72.

Litteratur: Små Kunstbøger nr. 2, “Julius Exner”, 1922, afb. s. 32.

Proveniens: Auktion 18. november 1913 nr. 20. Winkel & Magnussen auktion 215, 1937 nr. 39, afb. s. 9. Winkel & Magnussen auktion 221, 1937 nr. 82, afb. s. 29.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK