2431/530
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den Røde Stol”. Et par armstole af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med sømsbeslået Nigerskind. Model 3758A. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier, 1930'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med ridser, mærker, revner og krakeleringer.
Fra
i
Vurdering
898669 |