Fransk Napoleon III vaseformet kaminur af porcelæn og forgyldt bronze, prydet med beslag i form af vædderhoveder og bladværk, hvidemaljeret urskive ved romer- og arabertal. Urværk stemplet Japy Frères. 19. årh. H. 50.
Porcelæn med større afslag på bagside ved låge. Bøjet top. Enkelte ridser og mærker på urskive. Let anløbet. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021