849/​72

Adolph Tidemand (f. Mandal 1814, d. Christiania 1876)

“Sognebud”. Sign. A. Tidemand Df. (Düsseldorf) 1850. Maleriet er dog udført 1860. Det er fejlagtigt blevet dateret 1850 under en restaurering. Olie på lærred. 102×127.

L. Dietrichson, “Adolph Tidemand hans Liv og hans Værker”, Christiania 1878, nr. 543: "Sognebud I (Nadverens Uddeling i en Bondestue) Hardanger. Udført i Düsseldorf. Undermalt 26.-21. februar 1860. Færdig august 1860.

L. Dietr. nr. 532: Karton begyndt til maleriet 15. dec. 1849- Sign. DDF 16. januar 1860.

L. Dietr. 533–41: Ni tegninger og udkast til maleriet. Januar 1860.

Det var det hidtil højest betalte maleri af kunstneren. Købt af Mr. Carneggi i London for KR 6800 i 1860 . Herefter blev Tidemand inviteret til at udstille på Verdensudstillingen i London, hvor han deltog med 4 malerier i 1862, senere fik han antaget to malerier på Royal Academy, London.

Proveniens: Købt på en engelsk herregård i 1977. Dansk privatsamling.

Det er det første af i alt 4 malerier og to skitser i serien “Nadveren”, der havde tre forskellige motiver. De andre med numrene 549, 550, 552, 560 og 573 i Dietrichsons oeuvrefortegnelse.

Maleriet blev i 1861 udgivet som kromolitografi i Norge i serien “Norske folkelivsbilleder” udgivet af Tønsberg, og derefter har maleriet ikke været omtalt før nu.

I centrum af maleriet, oplyst af lugen i loftet, ses hovedpersonerne, den gamle mand, hans kone og præsten. De er omgivet af den aldrende mands familie. Det er en alvorlig stund i tømmerens stue, der er indretttet med fine norske almuemøbler. På et bord dækket med en vævet dug og et hvidt linned står to barokke messingstager, hvorved bordet frem står som et alter. Der er en særlig ro i rummet, der forstærkes af den ubrudte halvbue skabt af stearinlyset.

Malerier og skulpturer, 10. juni 2014

Vur­dering

500.000 DKK

Dette emne er udgået