2436/​14

Engelsk lygteur i kasse af mahogni, silent/strike angivelse, urskive af tin med araber- og romertal, cirater af forgyldt bronze. Sign. Hoskins, Royal Exchange, London. 19. årh. Georg III stil. H. 50. B. 33,5. D. 21.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?