911/​449

Kongeligt Louis XVI granatvedhæng af 18 kt. guld, design i form af en stiliseret sløjfe, øverst en muslingeskal, hvorunder slynget bånd med en blomst med facetslebne granater, herunder en facetslebet dråbe, omkranset af slynget bånd og en muslingeskal. Tilsynelande ej mesterstemplet. Ca. 1800. H. inkl. øsken 8,5. B. 5. Senere kæde af forgyldt sølv medfølger. L. 74. (2).

Proveniens: Prinsesse Charlotte Frederik af Danmark (1784–1840), f. prinsesse af Mecklenburg-Schwerin. Hun var gift 1806–1810 med Prins Christian (VIII) af Danmark og blev mor til den senere Kong Frederik VII af Danmark (1808–1863). Da Prins Christian (VIII) opdagede, at hun havde et forhold til sin sanglærer, komponisten Edouard du Puy, blev parret separeret i 1809 og skilt i 1810. Prinsesse Charlotte Frederikke blev forvist til at bo i et palæ i Horsens, hvor hun havde sin residens 1810–1829. Her flyttede hun til Rom, hvor hun også afgik ved døden. Sælgers far, Benjamin Helsted, har i 1960 noteret vedhængets historie: “Hun [prinesessen] var ofte i pengeforlegenhed. Hun betalte da af og til med smykker. Nærværende smykke blev brugt som betaling til frøken Reddelien, der havde udført beoderiarbejde for prinsessen” [i Horsens]. Fra syersken, frøken Reddelien, overgik vedhænget til hendes slægtning, Amalie Louise Bull, f. Reddelien (f. Aarhus 1803, d. Holbæk 1859), gift 1825 med Johan Michael Meldal Bull (f. Molde 1803, d. Holbæk 1874). Herefter til Benjamin Helsteds mormor, en slægtning til Amalie and Johan Bull, nemlig Louise Bull, f. Puggaard (f. Hjuleberg Gods 1854, d. København 1924), gift 1880 med Gustav Ludvig Bull (f. København 1853, d. s.st. 1927). Herefter Benjamin Helsteds mor, Christel Helsted, f. Bull (b. København 1883, d. s.st. 1964), gift 1909 med Poul Helsted (f. København 1881, d. s.st. 1945). Herefter Christel Helsteds svigerdatter, Benjamin Helsteds hustru, Gudrun Helsted, f. Kopp (f. København 1924, d. s.st. 2022). De var blevet gift i 1950. Herefter deres datter, bosiddende i Danmark, indtil idag. Slægten Bull kom oprindeligt fra Tøndelag i Norge. Prinsesse Charlotte Frederikke flyttede i 1829 til Rom, hvor hun boede indtil sin død.

Smykker og tasker, 1. december 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK