914/​455

Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)

Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 85×100.

Aktiverne sælges af et konkursbo, og dermed som de er og forefindes uden ansvar for boet, kurator eller skifteretten for fejl, mangler og anvendelighed, bortset fra vanhjemmelsansvar. Der vil ikke på noget senere tidspunkt kunne gøres misligholdelsesbeføjelser gældende, herunder kræves erstatning eller afslag i købesummen i anledning af mangler ved det overdragne. Der er ved prisfastsættelsen taget højde herfor. I det omfang effekterne måtte være behæftet med tredjemandsrettigheder begrænses købers krav på tilbagebetaling til den forholdsmæssige del af købesummen, der kan henføres til netop det/de behæftede effekter.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

30.000–35.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK