Hanna Mehls (f. Tyskland 1867, d. sst. 1928)
Udsigt over søen, Schulsee, mod St. Nicolai Kirke i Mölln. Sign. H. Mehls Mölln 96. Olie på lærred. 65×51.
Hanna Mehls var en tysk landskabs- og stillebenmaler inspireret af impressionismen. Hun startede sin kunstneriske uddannelse i sin hjemby Berlin, hvor hun var elev af den tyske landskabsmaler Paul Flickel (1852–1903). Herefter fortsatte hun sin uddannelse i München.
Fra 1896 og indtil sin død i 1928 var hun medlem af Verein der Berliner Künstlerinnen (Foreningen for Kvindelige Kunstnere i Berlin) og arbejdede også i en årrække i foreningens bestyrelse. Hun deltog jævnligt i foreningens årlige udstilling fra 1896 og indtil sin død og blev ligeledes udstillet samme sted i 1932 i forbindelse med en mindeudstilling. Hun udstillede desuden på der Grossen Berliner Kunstausstellung fra 1893–1925, og i 1904 blev hun tildelt en guldmedalje ved Verdensudstillingen i St. Louis, USA. I løbet af sit virke malede Mehls både stilleben og by- og landskabsmalerier, hvor sidstnævnte står centralt i hendes produktion, i hvilken hun læner sig op ad det impressionistiske udtryk. I værket udbudt på denne auktion ser vi, de - for Mehls - karateristiske vandspejlinger her i et blik over Schulsee sø.
Behov for let opstramning. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer ved kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023