917/​603

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Kvæg ved Saltholm strand”. Sommer 1913. Sign. monogram. Olie på lærred. 82 × 112.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier, 1992, nr. 674. Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016, nr. 924.

Proveniens: Theodor Philipsen auktion januar 1916 nr. 185. Kunsthallen auktion 258, 1963 nr. 24, afb. s. 19. Kunsthallen auktion 263, 1964 nr. 186. Kunsthallen auktion 365, 1987 nr. 165, afb. s. 7. Bruun Rasmussen auktion 1502, 2015 nr. 13.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK