1806/​1707

God japansk usigneret katana i shirasaya med tilhørende montering. Klingen er ca. 81 cm. lang med en tydelige næsten lige hamon linje. Monteringen med kashira og fuchi i messing og brun ito. Mokko gata tsuba i jern dekoreret på den ene side med gylden blomst og på den anden med forgyldt bikube, blomst og guldsmed. Klinge af træ i rødlakeret rillet lakskede med nyere kozuka dekoreret med forgyldt drage. (2)

Købt i butikken Sokendo i Japan. Det blev oplyst i butikken, at sværdet er omkring 300 år gammelt.

Wear. OBS: der fordres fremvisning af en gyldig blankvåbentilladelse fra politiet for at dette emne kan udleveres.

Varia, 8. februar 2018

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag