2425/​7515

F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)

Portræt af Niels Bredal (1841–1888). Sign. F. C. Lund 1874. Tusch, pen og sepia på papir. Bladstørrelse 33×23,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 31, omtalt s. 52–53, ill. s. 52.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 26).

Niels Bredal blev elev på Det Kongelige Danske Kunstakademi i 1860. I sine syv år på akademiet prøvede han flere forskellige skoler af, men endte med at uddanne sig som landskabsmaler. Bredal havde igennem hele sin kunstneriske praksis en forkærlighed for arkitektur, og i hans landskabsmalerier spiller det arkitektoniske derfor som oftest en central rolle.

Smukke landskaber og interessant arkitektur fandt Bredal også i og omkring Rom, hvor han havde et otte år langt ophold fra 1872–1880. Under sin tid i Italien begyndte han at male med akvarel, som havde en anderledes finhed end oliemaleriet. Undervejs sendte han værker hjem til Danmark, og de blev taget vel imod til trods for, at akvarelmaleriet endnu ikke var ganske udbredt. Af den grund blev Bredal også særligt kendt for sine akvareller.

På baggrund af sit lange ophold i Rom, blev Bredal en vellidt og central skikkelse i det skandinaviske kunstnermiljø.

Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger. Mindre papirtab i hjørner samt minimalt papirtab i midten i højre side. Rester af tape på bagsiden.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag