Hedvig Frydensberg (f. København 1867, d. sst. 1956)
“Pige i blaa Sofa”. Sign. HF. 05. Olie på lærred. 111,5×94,5.
Udstillet: Winkel & Magnussen, september 1912, nr. 1. Kvindelige Kunstneres Samfund, Den Frie Udstilling, Kvindelige Kunstneres Retrospektive Udstilling, 18. September - 14. Oktober 1920, nr. 202.
Hedvig Frydensberg startede sin kunstneriske uddannelse som elev af maleren Luplau Janssen (1869–1927). Efterfølgende – i starten af 1910’erne – tog hun til Frankrig for at studere på Académie Ranson, hvor hun var elev af den postimpressionistiske maler Pierre Bonnard (1867–1947) og den symbolistiske maler Maurice Denis. Efter studietiden i Paris var Frydensberg påvirket af den franske malerkunst, særligt af impressionisterne. Hun malede både portrætter, blomster og landskaber, men hendes foretrukne motiver var figurgrupper med balletdanserinder eller unge piger, som nærværende værk. Hedvig Frydensberg var i flere år fra 1908–1932 været repræsenteret på Kunstnernes Efterårsudstilling og har også udstillet på blandt andet Charlottenborgs Forårsudstilling og Den Frie Udstillingsbygning.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer i kjoleskørtet. Enkelte minimale afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023
16 bud