1831/826
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på fem stole af eg. Sæde med flettet papirgarn. Model J 39. Formgivet 1947. Udført for FDB. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hakker. Papirgarn med pletter, smuds og nogle defekter.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
13 bud