2431/832
Ludvig Pontoppidan (f. ca. 1899, d. København 1965)
Højrygget lænestol med stel af palisander. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grå uld. Udført og mærket hos snedkermester Ludvig Pontoppidan.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Pletter, smuds og mindre defekter.
Vurdering