1751/​1029

Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)

Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)

Armstol med runde ben samt ovale sprosser af riopalisander. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med originalt sort skind. Udført ca. 1949 hos snedkermester Ludvig Pontoppidan.

Proveniens: Erhvervet 1949 hos Willy Beck af nuværende ejers familiemedlem, som arbejdede som snedker hos Willy Beck og Jacob Kjær.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, vol 3, ill. s. 260.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

God stand med lette overfladeridser og -mærker. Enkelte mindre malingpletter på bagside af ryg.

Moderne kunst og design, 19. december 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK