Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
Ved Kronborg med udsigt til Sundet. Sign. Tom-P. 1909. Olie på lærred. 55,5×50,5.
Proveniens: Peter Tom-Petersens auktion Charlottenborg 1926.
Krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger.